Facebook Google+ Twitter

"Nie będziesz kradł, nie będziesz jadł", czyli opowiadanie z historią w tle

Do sięgnięcia po tę historyjkę skłoniła mnie dyskusja na temat pomysłu monitorowania internetu. Być może - moje wspomnienie nie ma nic wspólnego z próbą ograniczenia wolności słowa w mediach i brutalizacją życia społecznego. Moim zdaniem, coś jednakowoż jest na rzeczy.

W oczekiwaniu na wymarsz w pierwszomajowym pochodzie. / Fot. z zasobów autorki artykułu W czasach mojej młodości wakacyjne wyjazdy na letnie i zimowe obozy studenckie były regułą. I tak też było w przypadku mojego uczestnictwa w Studenckim Teatrze Dramatycznym "Forum". Lipiec tamtego roku przyszło mi spędzić nad jeziorami mazurskimi. Studencki obóz tej formacji został rozbity w miejscowości Rydzewo niedaleko Giżycka, czyli na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do naszych podstawowych zajęć, oczywiście poza wypoczynkiem na łonie przyrody, należało występowanie z programem artystycznym na licznych obozach i koloniach, rozsianych gęsto w okolicy. Praktyki scenicznej nigdy dość, więc owe gościnne występy członkowie teatru "Forum" traktowali jako oczywiste dobrodziejstwo.

Jak już wspomniałam, obóz odbywał się w lipcu, więc można było z góry założyć, że udział w Święcie Odrodzenia, 22 Lipca teatru "Forum" nie ominie. Obchody tego święta miały się zbiegać akurat z 750-leciem powstania miasta Giżycka, co dodatkowo podkreślało ich uroczystą wagę. Nasze przewidywania stały się faktem. Forumiacy mieli obowiązkowo wziąć udział w pochodzie i nie mogło być od tego odwołania. Wypadało się zatem do tej uroczystości odpowiednio przygotować.

Do roboty, czyli transparenty i hasła

Aby zaprezentować się w pochodzie jak najkorzystniej i zgodnie z duchem studenckiej braci - przystąpiliśmy do wykonania transparentów. Jeden z naszych kolegów, nota bene, student filologii polskiej, wpadł na pomysł, by na transparentach wykonanych z prześcieradeł zostały namalowane cytaty ze śpiewogry Mikołaja z Wilkowiecka pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", wystawianej w Teatrze Nowym Kazimierza Dejmka. Pomysł naszego kolegi chwycił. Transparenty zostały wykonane, a na bieli prześcieradeł ukazały się następujące hasła: "Nie będziesz kradł, nie będziesz jadł", "Nie będziesz cudzołożył, nie będziesz się mnożył", a także inne w rodzaju "Zapałki + dziecko = pożar. Pożar + dziecko = zapałki".

Tak wyposażeni - w dniu 22 lipca pojechaliśmy do Giżycka. Okazało się, że w manifestacji brała także udział liczna rzesza uczestników innych obozów studenckich z całej Polski. Nie byliśmy
sami.

Wielka konsternacja

Gdy teatr "Forum" wraz z jego uczestnikami, niosącymi transparenty o wyżej przytoczonej treści, pojawił się przed trybuną pełną miejscowych notabli, zapadła głęboka cisza. Głos komentatora uwiązł w pół zdania w mikrofonie jak rażony gromem. Skupieni na demonstrowaniu, nie zauważyliśmy, że to właśnie nasz przemarsz był powodem zaskakującej reakcji odbierających pochód. Nasze uczestnictwo w uroczystości właściwie zostało już zakończone. Natychmiast po przemarszu zwinęliśmy niepotrzebne już rekwizyty i podrzuciliśmy je gdzieś pod płotem. Jakież było nasze zdziwienie, gdy na terenie naszego obozowiska w Rydzewie przywitali nas goście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Kobiety, my po prostu byliśmy wszyscy młodzi, stad nasza nostalgia, dlatego ja bardzo lubię pisać o czasach Peerelu, na swoim blogu i wracam do tych lat z przyjemnością, choć nie powiem było czasami do jasnej du....
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i kto by to pomyślał, że ludzie odwiedzający serwis nawet takimi sprawami się zajmują. :))) Pozdr.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero dzisiaj zauważyłem Ewuniu, że swata w serwisie mamy. A co tam należy się i nam coś od życia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Tadeuszu. Zgadzam się z Twoim komentarzem. Jeśli ktoś już dał się przyłapać na złodziejstwie - musiał liczyć się z konsekwencjami. Teraz jak jest - każdy widzi. )-:

Bardzo dobrze - Ryszardzie. Podobno na pobieranie nauki nigdy nie jest za późno. U nas też działa taka instytucja, ale na zapisy trzeba podobno czekać nawet kilka lat, bo UTW jest tak oblężony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja podobnie, jak Antoni przeczytałem z przyjemnością. Tyle, że przyszła mi refleksja - niespodziewana.
Różnica pomiędzy tym co było kiedyś a tym co jest teraz polega na tym, że kiedyś złodzieje musieli się trochę sumitować ze swojego procederu, a dzisiaj są uwarunkowania prawne pozwalające chodzić złodziejom w glorii chwały. Takimi uwarunkowaniami są tzw. "działanie w dobrej wierze i ograniczona odpowiedzialność."
Zwykły Obywatel, jakby nie stanął, to zawsze będzie miał d.. z tyłu. - Niestety!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się okazuje, już kolejny raz, żyliśmy w ciekawych czasach. Mam na myśli nasze młode lata. Mamy teraz co wspominać. Jakby mało nam tego, to jeszcze zakładamy teraz Uniwersytety Trzeciego Wieku...
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie kazu Dzisiaj: Byłabym wdzięczna, gdyby zechciał Pan nie przekręcać mojego nazwiska i to jeszcze do tego Caps Lock-iem. Pozdrawiam!
Ewa Łazowska

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaziu
  • kaziu
  • 06.02.2011 13:09

TEN MOSICZUK FAKTYCZNIE SMALI CHOLEWY DO ŁOZOWSKIEJ. pożyjemy, zobaczymy, może mu się uda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Ireneuszu! To żadna prywata i nie mam Ci czego wybaczać. Ja też bym chciała by rzeczona osoba wróciła, bo pusto coś bez niej. "... Ale koza jest uparta. Wymyśliła bowiem sobie, że przysmaki i tak znajdzie choćby miała skończyć w grobie." /w: "Koza Aldona"/. @bs pewnie będzie wiedziała o co chodzi. :) Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.