Facebook Google+ Twitter

(Nie) Bezpieczne PITy?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-21 19:55

Czy składacie PITa przez internet? Czy używacie jakiegoś oprogramowania do wypełnienia rocznego zeznania? Czy czujecie się przy tym bezpieczni?

Minął luty, więc większość z nas staje jak co roku przed koniecznością wypełnienia i dostarczenia do urzędu skarbowego rocznego zeznania podatkowego. Nie jest to ani przyjemne, ani łatwe, dlatego wielu z nas wspomaga się licznymi aplikacjami, które choć trochę uproszczają ten obowiązek. Aplikacji „wspomagających” jest dużo, dodawane są do różnych gazet, niektóre można pobrać z internetu, dzięki temu każdy (często nawet nie czytając skomplikowanych instrukcji, czy aktów prawnych) może w miarę łatwo i bezbłędnie wypełnić zeznanie. Dodatkowo cieszyć powinna też możliwość przekazania deklaracji w sposób elektroniczny, bez potrzeby odwiedzania urzędu skarbowego, czy przesyłania deklaracji pocztą.

Zastanówmy się jednak, czy te ułatwienia rzeczywiście mają same dobre strony?

Przez internet rozliczyć się można na dwa sposoby. Poprzez interaktywne formularze na stronie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów: www.e-deklaracje.gov.pl lub pobierając z tej strony specjalny program, który instaluje się na własnym komputerze. Nie można wysyłać deklaracji jako załącznik do poczty elektronicznej. Nie jest już potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny. Zamiast kwalifikowanego podpisu elektronicznego dla każdego z podatników wykorzystywany jest specjalny numer referencyjny (też pewnego rodzaju podpis - ale uproszczony), oparty na zestawie następujących cech identyfikujących podatnika składającego zeznanie (wg http://www.e-deklaracje.gov.pl):
- numer NIP,
- imię (pierwsze),
- nazwisko,
- numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
- data urodzenia,
- kwota przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2008 albo wartość „0” (zero) w przypadku gdy za rok 2008 nie zostało złożone żadne zeznanie lub obliczenie.

Tak przygotowany podpis zapewnia autentyczność zeznania elektronicznego za rok 2009.
Jeżeli powyższy zestaw danych jest błędny, to system nie przyjmie zeznania. O odrzuceniu deklaracji zostaniemy poinformowani poprzez otrzymanie statusu: „414 Weryfikacja negatywna - błąd w danych identyfikacyjnych”, w trakcie próby pobrania Urzędowego Poświadczenia odbioru (UPO). Podanie prawidłowej kwoty przychodu oraz wszystkich prawidłowych danych z sekcji „dane autoryzacyjne do podpisania zeznania” jest warunkiem koniecznym do prawidłowego złożenia zeznania rocznego. Dużym pozytywem jest też fakt, że deklaracja jest weryfikowana i nieprawidłowo wypełniona deklaracja nie może zostać wysłana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.