Facebook Google+ Twitter

Nie bierz kokainy w ciepłe dni

  • B P
  • Data dodania: 2010-03-06 08:48

Amerykańscy naukowcy wykazali istnienie związku między ryzykiem przedawkowania kokainy, a wysokością temperatury otoczenia.

fot.ilustracyjna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cocaine_lines_2.jpgZespół badawczy pod kierunkiem dr Amy Bohnert z Instytutu Psychiatrii University of Michigan Medical School w Ann Arbor przestudiował raporty dotyczące statystyk przedawkowań tego narkotyku na terenie miasta Nowy Jork w okresie od 1990 do 2006 roku. Analiza dokumentów pokazała, że w tygodniach kiedy temperatura otoczenia przekraczała 24 stopnie Celsjusza ilość śmiertelnych przedawkowań wzrastała.

Na pewno nie bez znaczenia jest tu sposób oddziaływania kokainy na ustrój człowieka polegający między innymi na podnoszeniu temperatury ciała oraz ciśnienia krwi, co w efekcie może doprowadzić do przegrzania organizmu, zawału serca, bądź udaru mózgu. Dodatkowo osoba pod wpływem tego narkotyku nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego wysoką temperaturą w wyniku czego ryzyko hipotermii znacznie wzrasta i może być śmiertelne w skutkach.

Opublikowane w 1998 roku badania w "Journal of the America Medical Association" również stwierdzały, że występuje zależność między wzrostem temperatury a zwiększonym ryzykiem zgonów spowodowanych przedawkowaniem kokainy. Jedyna różnica między tymi dwoma badaniami odnosi się do przyjętego progu wysokości temperatury od którego ryzyko to ulega zwiększeniu. Mianowicie według wcześniejszych badań pojawia się ono dopiero po przekroczeniu 31 stopni Celsjusza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.