Facebook Google+ Twitter

Nie bój się kryzysu. Zobacz, na czym możesz zaoszczędzić

Co robić, by nie zbankrutować w kryzysie? Czy kontrola wydatków wystarczy? Jak długo możemy sobie odmawiać przyjemności tylko po to, żeby zaoszczędzić? Lepiej zrezygnować z niektórych produktów czy może zmienić sposób robienia zakupów?

 / Fot. Marcin Majdecki, Marcin-m38, licencja CC 2.5Kryzys? A co to takiego?

Kiedy słucham doniesień medialnych dotyczących kłopotów finansowych Greków czy Portugalczyków, przychodzi mi do głowy tylko jedna myśl – ile razy w ciągu ostatnich miesięcy usłyszałem słowo "kryzys"? Termin ten powtarzany jest w mediach tak często, że prawdopodobnie większość z nas informacje tego typu puszcza mimo uszu.

Niestety, samo "zagłuszanie" nie wystarczy, aby uchronić się przed kłopotami finansowymi. Warto więc pomyśleć o oszczędnościach. Już tylko kontrolowanie wydatków może pomóc nam wyjść z kryzysu obronną ręką, a przynajmniej zmniejszyć jego skutki. Tylko jak to zrobić, jeśli z każdej strony docierają do nas informacje, że kryzysu nie da się uniknąć? Czy jest to w ogóle możliwe?

Na czym warto oszczędzać?

Pierwszą rzeczą, na której możemy oszczędzać, jest paliwo. Po tym, jak jego cena osiągnęła, a gdzieniegdzie przekroczyła, magiczną barierę 6 złotych, rozsądnym wyjściem wydaje się przesiadka do komunikacji miejskiej lub doskonale znany w USA "carpolling" - podwożenie znajomych. W Ameryce utworzono nawet specjalne pasy dla kierowców, którzy wiozą ze sobą pasażerów, aby nie musieli stać w korkach. Zabieranie kompletu pasażerów do auta w czasie podróży do pracy, pozwoli zminimalizować koszty paliwa, co na pewno odczują nasze portfele.

Drugim wspomnianym rozwiązaniem, może być zmiana środka transportu na komunikację miejską. Pozwoli to oszczędzić niemałe sumy, ponieważ koszt karty miejskiej w Warszawie to 220 złotych na okres 3 miesięcy, podczas gdy na paliwo statystyczny kierowca poruszający się po centrum autem małolitrażowym, wyda tę samą sumę w przeciągu miesiąca. Oczywiście, nie bierzemy tu pod uwagę kosztów amortyzacji, takich jak zmiana opon, filtrów czy oleju, no i oczywiście ubezpieczenia. Doliczając te koszta, auto przestaje być całkowicie opłacalne w porównaniu z środkami komunikacji miejskiej. Żeby się o tym przekonać, można zacząć od "dnia bez samochodu". Dowiemy się wtedy, czy uda się nam przeżyć bez własnego auta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Arek
 • Arek
 • 28.03.2012 19:55

Warto zwrócić uwagę na konto osobiste teraz każdy z nas je ma a czy każdy wie ile za nie płaci? Rocznie to spore pieniądze są darmowe ale są i płatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jurekogorek
 • jurekogorek
 • 23.03.2012 12:46

fajny art :) niezłę sposoby żeby trochę przyoszczędzić.. szczególnei z wachą.. ja isę na skuter np przesiadłem

Komentarz został ukrytyrozwiń
hanys
 • hanys
 • 22.03.2012 11:09

"zgadzam się z Panem Krystianem,zacznijmy oszczędzać na wszystkim-paliwie,jedzeniu,mediach itd..itp...-ważne,aby nasi możni rządzący i przy korytku mieli co wydawać i nie musieli oszczędzać,przecież stać nas na przeloty Premiera,na nagrody(kosmiczne) za buble narodowe,na premie dla kolesi,tylko nie stac na godne nasze życie! " wódki polać, dobrze prawi :) śwynie przy korycie się napychają, a szary człowiek musi się skrobać po głowie na czym jeszcze może oszczędzać zeby tylko starczylo do 1szego! hańba

Komentarz został ukrytyrozwiń
merlin
 • merlin
 • 21.03.2012 20:07

zgadzam się z Panem Krystianem,zacznijmy oszczędzać na wszystkim-paliwie,jedzeniu,mediach itd..itp...-ważne,aby nasi możni rządzący i przy korytku mieli co wydawać i nie musieli oszczędzać,przecież stać nas na przeloty Premiera,na nagrody(kosmiczne) za buble narodowe,na premie dla kolesi,tylko nie stac na godne nasze życie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
marcowjan
 • marcowjan
 • 21.03.2012 12:33

@redaktor...ale to jest bardzo dobry pomysł :) wtedy wogóle mnóstwo kasy zostanie w portfelu :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc dalej tym tokiem rozumowania jeszcze taniej będzie biegać do pracy, jedzenie zdobywać kierując się metodami znanymi z kanału Discovery, a w domu wieczory spędzać przy świecach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kfmjvirev
 • kfmjvirev
 • 20.03.2012 15:43

myslec trzeba zeby nie zbankrutowac! ale jak sie lansuje jeden z drugim to pozniej do 1szego nie starcza pensji..

Komentarz został ukrytyrozwiń
HARON
 • HARON
 • 20.03.2012 14:20

Fajna kompilacja.. ciekawe ile faktycznie się da na tym oszczędzić.. ja zazwyczaj kupuje na wyprzedażach.. żeby nie przepłacać za ciuchy..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marchwiczok
 • Marchwiczok
 • 20.03.2012 12:56

U mnie w fabryce wszyscy jeździmy jedną furą do pracy.. sporo taniej.. bo jak w 5os się składamy, to ni eboli tankowanie.. nie wyobrażam sobie jakby to było jaknbym musiał sam zalać pod korek swojego Paska

Komentarz został ukrytyrozwiń
opo
 • opo
 • 20.03.2012 11:42

ta.. a pisiory na pewno załątwiły by obniżki! brawo Potwory I Spółka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.