Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7399 miejsce

Nie bój się pomagać osobom niewidomym!

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Osoby niewidome chcą uczestniczyć w życiu społecznym samodzielnie, jednak czasami potrzebują naszej pomocy. My jednak bardzo często nie wiemy jak tej pomocy im udzielić. Oto kilka praktycznych rad, dzięki którym nasza pomoc będzie skuteczna.

 / Fot. http://otworzoczy.org/Osoby niewidome, ociemniałe, słabo widzące, robią wszystko to, co zdrowi ludzie. Twoja pomoc lub życzliwość jest niezbędna tylko czasami. Bardzo często zdarza się też tak, że to my bardzo chcemy pomóc, bo wydaje nam się że osoba niewidoma sobie nie poradzi, jednak nasze działanie nie jest potrzebne. Zatem nie ma co się obrażać, gdy na pytanie: "czy pomóc", dostaniemy odpowiedz odmowną. Osoby z niepełnosprawnością wzroku wiedzą ile są wstanie zrobić same; gdy nie poradzą sobie same, poproszą o wsparcie. Jednak warto pytać - nie zawsze osoba potrzebująca wie, że ktoś kto może jej pomóc, że jest obok niej...

Jak zatem pomagać?

Gdy spotkasz osobę niewidomą, zachowuj się normalnie. Niepełnosprawność nie zmienia człowieka. Ma on wciąż ma te same problemy i zainteresowania. Jeżeli chcesz pomóc osobie niewidomej, wystarczy że się do niej odezwiesz, dzięki temu niewidomy będzie wiedział gdzie jesteś. To mu bardzo pomoże w nawiązaniu kontaktu z tobą. Gdy będzie potrzebował pomocy w dotarciu gdziekolwiek, (a Ty możesz mu/jej towarzyszyć, jeśli masz chwilę) wyjaśnij konkretnie, podaj ilość metrów, kroków itp. Gdy widzisz że osoba niewidoma zbacza z drogi podejdź, powiedz jej to - niejednokrotnie uratujesz jej życie albo uchronisz przed wypadkiem.

 / Fot. http://otworzoczy.org/Gdy chcesz poprowadzić osobę niewidomą, zaproponuj swój bark lub ramię. Staraj się iść w rytmie niewidomego, zwalniając przed przeszkodami. Możesz też powiedzieć o przeszkodach. Osoby te mają bardzo wyczulone zmysły, jednak dobrze będzie jeśli powiesz np. "a teraz jeden stopień". Na schodach mów czy idziecie w górę czy w dół. Gdy odchodzisz i osoba idzie dalej sama, poinformuj ją o tym.

 / Fot. http://otworzoczy.org/Przy wsiadaniu do środków masowego transportu podaj swoje ramię i wysiadaj pierwszy. Wtedy uchronisz swojego towarzysza przed nieprzyjemnym zderzeniem z przeszkodą np. wysokim krawężnikiem czy słupem. Gdy do autobusu (metra, tramwaju, pociągu...) wsiądzie osoba z niepełnosprawnością wzroku, ustąp jej miejsca. Poinformuj ją o tym, połóż jej rękę na oparciu krzesła. Gdy widzisz osobę niewidomą na przystanku, zapytaj jaki numer ma pojazd którym chce jechać, postaraj się dopilnować, żeby wsiadła do odpowiedniego - poproś osobę, która również jedzie w tym kierunku, żeby poinformowała kiedy niewidomy ma wysiadać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Przedruk tego artykułu został też opublikowany w naszej broszurze. W której też znalazły się jeszcze dwa nasze artykuły oraz wiersze Oli Daukszewicz. A cały nakład broszury został przekazany fundacji Pro Omnibus. Historię powstania broszury oraz link do strony na której znajduje się wersja elektroniczna publikacji można znaleźć na stronie: link

Magdalena i Marta Wróbel

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otwierający oczy artykuł! Niepełnosprawność nie zmienia człowieka, nawet jeśli utrudnia kontakt z otoczeniem! Zawsze jest jakiś sposób, aby podjąć próbę kontaktu. Gratuluję autorkom i pozdrawiam.

A to polecam sobie zobaczyć:
www.youtube.com/watch?v=DXHoPjxjSc4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pożyteczny materiał. Czasami ludzka niewiedza jest zatrważająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Świetny tekst. Sam kiedyś byłem w podobnej sytuacji i mimo dobrych chęci nie wiedziałem, jak się zachować, więc moja pomoc na tych dobrych chęciach się skończyła. Teraz już wiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyrazy uznania dla Autorek!
O niektórych zasadach wiedziałam, bo miałam na studiach w grupie niewidomego kolegę. Pawle, pozdrawiam, gdziekolwiek jesteś. :-)
Potwierdzam, wobec osób niewidomych należy zachowywać się naturalnie, bo one są na miarę swoich możliwości bardzo samodzielne. Wystarczy w obecności takich osób zachować czujność i empatię, pamiętając o radach Marty i Magdy. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.10.2008 02:50

Barwo za tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wartościowy materiał, plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja chce tylko dodać że współautorką tekstu jest Madzia... :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Marta!! ++++++++++

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.