Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21205 miejsce

Nie bój się sushi. W większości nie pochodzi z Japonii

Japoński kataklizm rozpętał konsumencką psychozę atomową. Wielu obawia się po 15 marca wziąć do ust kawałek japońskiej ryby. Alarm jednak jest fałszywy. Sushi w polskich restauracjach nie jest zakażone. I nie jest japońskie.

Suszi / Fot. GNU 1.2, Michał Sulczyński,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sushi_wawa.jpg&filetimestamp=20090130121645Marcowy kataklizm w Japonii negatywnie odbił się na sytuacji rynku żywnościowego. Światowi eksporterzy biją na alarm. Chiny, Tajwan i Korea Południowa zaostrzyły kontrolę importowanej z Japonii żywności. Komisja Europejska z kolei powołała inspekcję, która precyzyjnie sprawdza każdy produkt, pochodzący Kraju Kwitnącej Wiśni. Jaka jest sytuacja w Polsce? Japońskimi produktami zainteresował się również Inspektorat Sanitarny.

Inspektorat Sanitarny na tropie

- Dokładnie sprawdziliśmy eksportowane z Japonii produkty żywnościowe. Analiza potwierdziła, że nie są one nawet w najmniejszym stopniu zakażone. Amatorom sushi mówię: jedzcie, wszystko jest bezpieczne - powiedział dla TVN24 Jan Olgerbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Spokój zachowują również restauratorzy. - Nie dostrzegamy ostatnio zmniejszenia ilości klientów - twierdzą.

Wyszło szydło z worka. 90 procent sushi nie pochodzi z Japonii

Brak zagrożenia potwierdza również fakt, że więcej niż 90 proc. japońskich produktów, które możemy znaleźć na polskich półkach sklepowych, wcale nie pochodzi Japonii. - Do polskiego sklepu dociera tylko japońska nazwa i etykietka. Surowiec natomiast pochodzi z Chin, Kalifornii lub z Korei. Eksport produktów z Japonii nie jest wygodny - mówi Dariusz Richter, ze sklepu "Kuchnie Świata".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.