Facebook Google+ Twitter

Nie brakuje wydawnictw o Światowym Forum Mediów Polonijnych

Tysiące artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych w mediach krajowych i polonijnych to plon Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Od wielu lat pojawiają się wydawnictwa o Światowym Forum Mediów Polonijnych. Pierwszym z nich były "Wici Polonijne", codzienna gazeta Światowego Forum Mediów Polonijnych, ukazujące się w czasie tego spotkania dziennikarzy polonijnych, przez kilkanaście lat kierowane przez nieżyjącego red. Henryka Cyganika ("Gazeta Południowa", "Gazeta Krakowska", Radio Kraków), a po śmierci Henryka, funkcję redaktora naczelnego "Wici Polonijnych" objął jego syn Kamil Cyganik. Po raz pierwszy ukazały się w 1993 r. na I Światowym Forum Prasy Polonijnej, przemianowanym później na Światowe Forum Mediów Polonijnych. Rokrocznie podczas Światowego Forum Mediów Polonijnych ukazują się wydawane przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią foldery Światowego Forum Mediów Polonijnych prezentujące organizatora, współorganizatorów, patronów, partnerów i sponsorów tego spotkania dziennikarzy polonijnych i krajowych.

Każdego roku wydawane są afisze Światowego Forum Mediów Polonijnych. Forum towarzyszą również książki specjalistyczne m.in. o możliwościach finansowania mediów. We wrześniu 2002 r., z okazji X Światowego Forum Mediów Polonijnych ukazała się książka pióra Henryka Cyganika "Polska unoszona słowem. Światowe Forum Mediów Polonijnych - bilans 10 letnich dokonań na rzecz związków Polonii z Macierzą i promocji Polski w świecie" (ISBN:83-914759-2-1), wydana przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Z kronikarską pasją i inteligentnym komentarzem H. Cyganik opisywał kolejne edycje Światowego Forum Mediów Polonijnych, do IX Światowego Forum Mediów Polonijnych włącznie, kiedy to dziennikarze polonijni odwiedzili Tarnów, Ziemię Świętokrzyską, województwo łódzkie i Senat RP w Warszawie.

Z okazji XV Jubileuszowego Światowego Forum Mediów Polonijnych ukazała się w 2007 r. książka napisana przez matkę i córkę - Reginę i Kaję Cyganik pt. "Dwie ojczyzny jeden dom" (ISBN 83-921208-5-X). Książkę zapoczątkował wywiad - rzeka przeprowadzony przez red. Reginę Cyganik ze Stanisławem Lisem, twórcą Światowego Forum Mediów Polonijnych i dyrektorem biura organizacyjnego corocznego spotkania dziennikarzy polonijnych. Oprócz refleksji na temat kolejnych edycji forum autorki zamieściły osobiste wypowiedzi na temat Światowego Forum Mediów Polonijnych uczestników forum m.n. Teresy J.Barankiewicz i Jerzego Barankiewicza z San Diego (Polonia Kalifornijska), Teresy Pakosz (Polskie Radio Lwów), Leokadii Komaiszko z Liege (Belgia, Listy z daleka),
Beaty Żółkiewicz - Siakantaris (Grecja, "Kurier Ateński"), Agnieszki Buda - Rodriguez (Kanada).

Regina Cyganik przygotowuje nową publikację książkową o forum, która ukaże się z początkiem września 2012 r. Niedawno Dom Mediowy FM Hektor wydał płytę DVD "1993-2012. Światowe Forum Mediów Polonijnych" zawierającą dwa reportaże filmowe. Pierwszy reportaż z XVIII Światowego Forum Mediów Polonijnych "Tarnów-Poznań-Wielkopolska 2010" został zrealizowany przez TV Polaków Donbasu. Ten 36 minutowy reportaż zrealizowała Ines Korecka, zaś realizacja zdjęć i montaż filmowy należał do Aleksandra Derkacza. Film został nagrodzony w konkursie na reportaż z XVIII Światowego Forum Mediów Polonijnych w kategorii reportaż telewizyjny oraz zdobył III nagrodę na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym Polskie Ojczyzny 2011 w Częstochowie. Drugi, 75-minutowy reportaż filmowy został zrealizowany przez Dom Mediowy , a jego tematyka związana była ściśle z XIX Światowym Forum Mediów Polonijnych "Tarnów - Szczecin - Zachodniopomorskie 2011".

Do wydawnictw o Światowym Forum Mediów Polonijnych należy też dołożyć specjalne wydania "Gazety Targowej Międzynarodowych Wirtualnych Targów Internetowych eGalaktyka.pl" oraz tysiące materiałów dziennikarskich ukazujących się w prasie polonijnej, portalach internetowych, telewizji i radiu polonijnym.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.