Facebook Google+ Twitter

Nie chcą naszych wojsk w Iraku - mówi ekspert ds. obronności

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-10-09 22:18

- Ataki na ambasadora Pietrzyka i na ambasadę w Bagdadzie wynikają ze słabości wywiadu - mówi Wojciech Łuczak, ekspert do spraw obronności.

Irakijczyk mija zniszczony w wyniku eksplozji samochodu-pułapki sklep w Shaab, północnej dzielnicy Bagdadu, 9 października. Najmniej 12 osób zginęło a ponad 60 zostało rannych w czterech eksplozjach w irackiej stolicy. / Fot. PAP/EPA /SHEHAB AHMEDCzy to przypadek, że w kilka dni po zamachu na polskiego ambasadora w Iraku, w Bagdadzie miał wczoraj miejsce atak na polską placówkę dyplomatyczną?
? Nie ma w tym żadnego przypadku. Zadziałał podobny mechanizm, jak podczas zamachu terrorystycznego w Madrycie, przygotowanego również w przedwyborczym okresie. Opozycja iracka ma nadzieję, że Polska, tak jak Hiszpania, wycofa z Iraku swe wojska. Nie zapominajmy, że w Polsce studiowało wiele tysięcy Irakijczyków, którzy mają doskonałe rozeznanie w naszej sytuacji politycznej i zapewne zasugerowali dogodny do ataku czas.

Ale wydaje się, że nie doczekają się wycofania polskich wojsk. Zapowiedział to po zamachu na polskiego ambasadora premier Jarosław Kaczyński.
? Dlatego, że kwestia obecności naszych wojsk w Iraku i Afganistanie jest tylko marginalnym tematem przedwyborczym. Nie budzi on politycznych sporów i emocji. Mimo to boję się, że tuż przed wyborami może nas czekać apogeum ataków terrorystycznych, być może nawet w kraju. Oczywiście chciałbym się mylić.

Jesteśmy zatem zupełnie bezbronni?
? Moim zdaniem ataki na ambasadora Pietrzyka i na ambasadę w Bagdadzie wynikają ze słabości wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, za które odpowiada Antoni Macierewicz. Tam powinni pracować ludzie doświadczeni. Poza tym w tamtej strefie kulturowej trzeba utrzymywać nieformalne kontakty z opozycją, trzeba pewne kwoty przeznaczać na prezenty. Wcześniej bezpieczeństwo zawdzięczaliśmy również takim metodom. Ale skąd można znać specyfikę jakiegoś kraju, jeśli się w nim nigdy nie było. A minister Macierewicz nie był w Iraku.

Czy to znaczy, że w Iraku nasi ludzie są coraz mniej bezpieczni?
? Lata obecności obcych wojsk bynajmniej nie doprowadziły do większego bezpieczeństwa w Iraku, i dla wojskowych, i dla cywilów. Płynie z tego dla nas nauka. Powinniśmy się skoncentrować nie na demonstracji obecności wojskowej, ale na działaniach sił logistycznych. Irakijczycy są wdzięczni tym, którzy pomagają im budować mosty, odkrywać źródła pitnej wody.

Dlaczego nasza ambasada mieści się ciągle w niebezpiecznej strefie?
? Do niedawna, jeszcze do początku tego roku, Polska robiła niezłe interesy z Irakiem. W ambasadzie trzeba było przyjmować licznych klientów i ta lokalizacja pomagała. Niestety ? muszę to powiedzieć wyraźnie ? Amerykanie wypchnęli nas z rynku, na który trudno będzie wrócić. Dotyczy to głównie Bumaru. Ambasador Pietrzyk bardzo chciał ponownie nawiązać kontakty handlowe z Irakiem. Być może dlatego ambasada pozostaje ciągle poza chronioną przez Amerykanów Zieloną Strefą.

Za kilka tygodni ma się to zmienić.
? Teraz trzeba wszystko zrewidować, nie zapominając jednak o tym, że kontakty handlowe zostały w Iraku nawiązane, a profitów brak. Pewne nadzieje rodzi przygotowywana przez centrum inwestycji zagranicznych wystawa ?Czas na odbudowę?. Ale najważniejsze są spokój i bezpieczeństwo.
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.