Facebook Google+ Twitter

Nie chcemy by Hongkong stał się kolejnym chińskim miastem

Hongkong musi decydować za siebie, w roli jaką wyznaczono mu w rozwoju narodu, lecz nie powinien zadowalać się rolą kolejnego chińskiego miasta, powiedziała Anson Chan Fang On-sang, była Sekretarz Rządu Hongkongu.

Anson Chan / Fot. SCMP
Hongkong musi decydować za siebie, w roli jaką wyznaczono mu w rozwoju narodu, lecz nie powinien zadowalać się rolą kolejnego chińskiego miasta, powiedziała Anson Chan Fang On-sang, była Sekretarz Rządu Hongkongu w latach 1993 – 2001. Chan w wywiadzie dla angielskojęzycznej gazety „ South China Morning Post" podkreśliła, iż nie jest nastawiona przeciwko Chinom, lecz zaatakował osoby wierzące, że najlepszą rzeczą w rozwoju Hongkongu jest posłuszne wykonywanie poleceń Pekinu. Anson Chan powiedziała także, iż istotną rzeczą dla aktualnie rządzących Hongkongiem jest obowiązek zachowania kluczowych wartości miasta, kwestionując jednocześnie uczciwość i wiarygodność szefa rządu Leung Chun-ying.

„To co najlepsze w Hongkongu to fakt, że jesteśmy społeczeństwem pluralistycznym, jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Lecz ponad wszystkim mamy właściwy szacunek dla godności ludzkiej, praw człowieka i wolności oraz zasad prawa. W tym tkwi siła Hongkongu i to odróżnia nas od Chin kontynentalnych. (…) Nie mamy ziemi oraz zasobów ludzkich i konkurować możemy jedynie w oparciu o naszą siłę. Dlaczego biznes przychodzi tutaj? Dlaczego my przodujemy jako centrum finansowe Chin a nie Szanghaj czy Pekin? (…) Hongkong jest naszym domem, lecz jest nim z bardzo specyficznych powodów, my nie chcemy przekształcać naszego domu w kolejne chińskie miasto.”

Formuła „jeden kraj, dwa systemy”, została nakreślona przez Deng Xiaoping jako część obietnicy Pekinu w latach osiemdziesiątych, że ustrój gospodarczy i swobody obywatelskie Hongkongu pozostaną niezmienione. W ostatnich latach na skutek narastających napięć pomiędzy Hongkongiem a Pekinem, wielokrotnie przywołuje się ją jako gwarancję nienaruszalności swobód obywatelskich.

„Nie jestem antychińska, w pełni respektuję formułę „jeden kraj, dwa systemy”, lecz kładę równy nacisk na jedno państwo i dwa systemy. Widząc rzeczy, które pomniejszają „jeden kraj, dwa systemy” a nasze prawa i wolność erodują, mamy obowiązek powstać i mieć odwagę do wyrażania swoich przekonań, to wszystko co robię. (…) Aktualna struktura Specjalnego Regionu Administracyjnego wymaga reform tak jak szczerych kroków w kierunku wolnych wyborów i rozwoju partii politycznych by uczynić Hongkong bardziej stabilnym” – powiedziała Anson Chan.

SCMP
http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Hongkong


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.