Facebook Google+ Twitter

Nie daj się grypie w świńskim przebraniu

Żartobliwie można napisać, że sezon na grypę trwa już od kilku tygodni, a to za sprawą mediów, które dostarczając nam informacji o świńskiej grypie tylko potęgują obawy. Faktem jest jednak, że profilaktyka może nam

 / Fot. Lech Muszyński PAPWirus A/H1N1 budzi niepokój, gdyż większość populacji jest na niego nieodporna. Co dziwne dotyczy to zwłaszcza dzieci i dorosłych do 50. roku życia, osób starszych nie, ponieważ na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zetknęły się one z podobnym wirusem.

Strach nie powinien nas jednak paraliżować. Świńska grypa obecnie w Europie uśmierca trzy osoby na tysiąc chorujących, a zwykła sezonowa znacznie więcej. Na świecie w wyniku jej powikłań ginie około dwóch milionów ludzi rocznie. - W walce z grypą ważna jest profilaktyka - mówi dr Krzysztof Urbański, internista z Warszawy. - Szczepionki przeciwko świńskiej grypie trafią do Polski prawdopodobnie w styczniu, czyli w połowie sezonu zachorowań, ale już teraz warto zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej.

Szczepionka pomaga chronić organizm przed zachorowaniem na grypę. Po jej podaniu układ odpornościowy wytwarza własną ochronę przed chorobą. Należy pamiętać, że dopiero po trzech tygodniach od szczepienia, lek zacznie działać, dlatego warto zaszczepić się jak najwcześniej. - W aptekach dostępne są szczepionki Influvac i Vaxigrip - mówi farmaceuta Halina Kucharska. - Ich ceny wahają się od 32 do 38 zł w różnych aptekach.

Wydaje się jednak, że pacjenci wolą korzystać z usług przychodni, w których można kupić szczepionki za 30 zł i od razu dokonać szczepienia na miejscu. Centrum Medyczne Sadyba zamówiło w tym roku 800 dawek szczepionki, to o 1/3 więcej niż w zeszłym.

- Myślę, że zainteresowanie szczepionkami wynika z obawy przed świńską grypą - stwierdziła Joanna Lewińska, pacjentka czekająca w przychodni na warszawskiej Sadybie na szczepienie. - Koleżanka mówiła mi, że szczepionka działa przeciw A/H1N1, ale to bzdura. Ja po prostu szczepię się od trzech lat i nie choruję.

Niezależnie od tego czy chcemy sami kupić szczepionkę w aptece, czy zaszczepić się w przychodni, należy udać się do lekarza, by wypisał receptę na szczepionkę. W profilaktykę przeciwgrypową zaangażował się jak co roku Urząd m. st. Warszawy, który zaprasza na bezpłatne szczepienia mieszkańców Warszawy powyżej 65 roku życia. Akcji "Nie daj się grypie" patronuje prezydent miasta, a wykaz placówek dokonujących szczepienia znajduje się na stronie www.zdrowa.warszawa.pl.

Także dbanie o higienę zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Unikajmy ludzi kichających i kaszlących, sami zakrywajmy twarz, myjmy częściej ręce, w ten sposób usuwając z nich zarazki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na grypę, w tym również i świńską, jest stuprocentowo skuteczne lekarstwo. Jest nim pewien środek do czyszczenia: http://oknonalodz.blogspot.com/2009/09/przelom-w-medycynie.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.