Facebook Google+ Twitter

"Nie daj się złowić". W stolicy ruszy akcja przeciwko kieszonkowcom

W czasie przedświątecznej gorączki, gdy nasze portfele bywają bardziej wypchane, zwiększa się szansa, że padniemy ofiarą kradzieży. "Nie daj się złowić - nie pozwól złodziejowi zarobić na karpia" - to hasło wspólnej akcji warszawskiego ZTM i policji, mające ostrzegać podróżujących komunikacją miejską przed kieszonkowcami.

akcja ZTM przeciw kradzieży / Fot. http://ztm.waw.pl/informacje.php?i=255&c=98&l=1W czasie największej świątecznej gorączki, gdy ulegamy już panującej wokół bożonarodzeniowej atmosferze, a portfele często mamy bardziej wypchane, zwiększa się szansa, że padniemy ofiarą kradzieży. Pomiędzy 15 a 23 grudnia w stołecznych środkach transportu zawisną trzy tysiące plakatów, które będą zawierać wskazówki, na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę przebywając w zatłoczonych miejscach.

Igor Krajnow, rzecznik ZTM w rozmowie z W24 powiedział, że hasło akcji "Nie daj się złowić - nie pozwól złodziejowi zarobić na karpia" opiera się celowo na słownych skojarzeniach. Nawiązuje do świątecznego karpia, który niewątpliwie dobrze nam się kojarzy, a jednocześnie ostrzega, żebyśmy nie dali się „złowić” złodziejom. W akcji uczestniczyć będą również nieumundurowani policjanci, którzy będą podróżować z warszawiakami komunikacją miejską, a także pojawiać się w innych zatłoczonych miejscach m.in. w okolicach dworców.

 / Fot. Kakarakak, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mlociny_1.jpg&filetimestamp=20081028205539, CC - uznanie autorstw, 2,5Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie - kobiety przeważnie w centrach handlowych i sklepach, mężczyźni w środkach transportu miejskiego. Bardziej doświadczeni posługują się zarówno drucikami, żyletkami, czy nawet spinką do włosów, mniej wyciągają ręką przedmioty z torebki lub kieszeni.

Akcja ZTM po raz pierwszy pojawiła się w 2008 roku, także przed świętami Bożego Narodzenia, a w 2009 przed świętami wielkanocnymi. W tym roku zdecydowano o jej kontynuacji, ponieważ widać jej wyraźne efekty: spadek kradzieży o 29 proc. w autobusach nocnych i 12 proc. w zwykłych. Ze spadkiem wzrostu kradzieży idzie w parze wzrost liczby złapanych złodziei - nieumundurowani policjanci, w czasie trwania akcji, zatrzymali w zeszłym roku 10 osób, co oznacza wzrost liczby zatrzymanych o 67 proc.

Wystarczy jednak, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad, które ZTM nazywa na swojej stronie dekalogiem bezpieczeństwa, a szansa na to, że zostaniemy okradzeni zdecydowanie spadnie:

1. W tłoku bądź ostrożny.akcja ZTM przeciw kradzieży / Fot. http://ztm.waw.pl/informacje.php?i=259&c=98&l=1
2. Obserwuj otoczenie i swój bagaż.
3. Pamiętaj, obserwowane osoby nie kradną.
4. Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty.
5. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
6. Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach.
7. Nie demonstruj zawartości portfela.
8. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni.
9. Nie noś pieniędzy w bocznych kieszeniach.
10. Torebkę zawsze trzymaj przed sobą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

uważaj na tych co proszą o pomoc. długopis itp.
Niestety, polscy kieszonkowcy grasują w europejskich pociągach i na dworcach.
Podróżni to najlepszy kąsek i najłatwiejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.