Facebook Google+ Twitter

Nie dajmy się zwariować

Dziś ruszył szesnasty Marsz Żywych w Oświęcimiu. Dzień wcześniej ponad trzy tysiące izraelskich turystów zwiedzało były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W sobotę telewizja wyemitowała " Listę Schindlera". Ponownie powrócił na paletę temat domniemanego polskiego antysemityzmu, jakoby narodowej cechy Polaków, wyssanej z mlekiem matki.

Marsz ŻywychZaskakuje mnie to, gdyż mam znajomych w różnych środowiskach i w różnym wieku, w różnych krajach i nikt z moich zagranicznych przyjaciół nie słyszał o polskim antysemityzmie. Sami Niemcy są zszokowani tym kłamstwem. Będąc na wymianie studenckiej w Wernigerode, usłyszałam od studenta z Magdeburga: Polacy i antysemityzm? To co świat musi mówić o Niemcach? To my przecież doprowadziliśmy do ich śmierci! Finowie i Czesi z niedowierzaniem kręcili głowami. - U nas w kraju mało się mówi o holokauście i obozach koncentracyjnych. Ale każdy wie, że winnymi zbrodni na Żydach, Polakach, Cyganach i innych nacjach są niemieccy naziści.

Ostatnio oprowadzałam po Polsce grupkę moich przyjaciół z Francji i Hiszpanii. Zwiedziliśmy też obóz w Oświęcimiu. Dziewczęta nie mogły powstrzymać łez. A przed nami kroczyła grupka żydowskich uczniów. Oflagowani, w koszulkach z gwiazdą Dawida, nieprzychylnie spoglądali na obcokrajowców i polskich turystów. Gdy przewodnik objaśniał grupom, że oto w tym miejscu zginęły miliony Izraelitów, Romów, ale i Polaków, na to jeden żydowskich gości (notabene polski Żyd) pod nosem skwitował - Polacy też nas zabijali.

Zagotowało się we mnie, ale nie odezwałam się, by nie utwierdzić ich w domniemanej wrogości Polaków. Faktem jest, że naród żydowski ucierpiał najbardziej, ale to nie upoważnia go do tak perfidnego zachowania się i takiej bezczelności. Przetłumaczyłam to moim gościom, też byli zdziwieni. Stwierdzili, że Żydzi zachowują się tak, jakby nikt inny nie miał prawa zwiedzać obozu oprócz nich, jakby żaden inny naród nie zginął. Widać gołym okiem, iż holokaust staje się dla nich jednym wielkim przedsięwzięciem na robienie pieniędzy. - No tak. Inne kraje powypłacały im odszkodowania, Polacy nie, więc się mszczą. A nawet nas uczyli, jak wiele Polacy dla Żydów zrobili, jak ryzykowali własne życie i swoich bliskich - powiedział kolega z Rumunii.

Wiele artykułów - zwłaszcza w prasie lewicowej - po prostu świadomie lub nieświadomie (w co akurat wątpię) sieje propagandę i utwierdza coraz to młodsze pokolenia w tym, jak nienawidzimy Żydów, i że być Polakiem jest jednoznaczne z byciem nacjonalistą i faszystą. Sam pisarz Andrzej Szczypiorski jeżdżąc po świecie na swych wykładach opowiadał o polskim antysemityzmie. Czesław Miłosz napisał plugawy i niezgodny z prawdą tekst Campo di Fiori (podczas zagłady warszawskiego getta, Polacy beztrosko się bawili), a każdy kto choć trochę zna historię to wie, że było zupełnie inaczej.
Mieszkam w Oświęcimiu. Moi pradziadkowie pomagali Żydom. Takich rodzin była większość. Mojego pradziadka wielokrotnie bito i torturowano, by wskazał rodziny, które ukrywały Żydów. Nie ugiął się. Takich idealistów i ludzi dobrej woli było i jest dużo. Ja nie jestem antysemitką i nie znam żadnego antysemity. Rodzice nauczyli mnie szacunku do każdego człowieka niezależnie od wyznania czy pochodzenia. Ale naprawdę jest mi przykro, gdy słyszę wyssane i niezgodne z prawdą opinię o Polakach. - Weź się oflaguj i idź do obozu. Rób to samo co Żydzi. Zobaczysz jak cię zlinczują usłyszałam kiedyś od turysty z Rosji.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że byli ludzie i wydarzenia , które nie stanowią jasnej karty w naszej historii, ale nie możemy zapominać o osobach, które poświęcały się dla innych. Oszczerstwa bolą i dzielą. Znam Żydów, którzy sami walczą z kłamstwem polskiego antysemityzmu.

Nie dajmy się zwariować, bo jeśli wierzyć będziemy takim opiniom, nastąpi zjawisko samorealizującej się przepowiedni. A jeśli nic się nie zmieni, to może w któryś piękny dzień wezmę polską flagę i ruszę do obozu oddać hołd polskim ofiarom....

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

Agnieszko :-), moja propozycja - napisz tekst: "Moi pradziadkowie pomagali Żydom".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asen: slicznie to powiedziales, o wierszu Milosza. Z tym sie zgadzam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie. O karuzeli pisze też Szczypiorski w Początku. A wiersz jest przecież hołdem tym, którz umierają i nie mogą nic powiedzieć, nikogo pożegnać. Dlatego obraz Warszawy jest zestawiony ze śmiercią Giordana Bruna. Zachowanie Polaków to gapiostwo a nie antysemityzm. Bo jeśli ten utwór jest plugawy, to co powiedzieć o "Wielkanocy" Rudnickiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałaś: "Czesław Miłosz napisał plugawy i niezgodny z prawdą tekst Campo di Fiori (podczas zagłady warszawskiego getta, Polacy beztrosko się bawili), a każdy kto choć trochę zna historię to wie, że było zupełnie inaczej." Litości! Każdy, kto wczytał się w ten wiersz wie, że nie jst ani plugawy, ani niezgodny z prawdą. KARUZELA stała obok getta (stała się symbolem obojętności Polaków, a motyw wirującek karuzeli pod murami getta został wykorzystany np. w "Pianiście") ale to nie znaczy, że wymowa wiersza jest jednoznaczna. Wiersz jest piękny i przerażająco prawdziwy - a to, że pokazuje prawdę nie znaczy, że jest plugawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefix: czyny sa wazniejsze od slow, ale slowa stanowia pewien dokument epoki, poza tym, splycajac kwestie, jest troche tak ze pisarze/poeci sa od tego, by zle strony ukazywac. Dobre tez, rzecz jasna. Moze zamiast pastwic sie nad Miloszem, ktory prawo do wypowiadania sie mialby tysiackrotnie wieksze od kazdego z nas, mlodych, przypomnijmy sobie np. Szczypiorskiego i jego "Poczatek".

A jesli ktos sie lubuje w tekstach o polskim antysemityzmie z czasow wojny to polecam np. eseje Wyki, pisane w latach wojennych, w dodatku niemalze pod latarnia - w domu, w ktorym stacjonowali nazisci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może coś o tym że Polacy jako przeważajaca wiekszosc Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uratowali najwięcej Żydów z warszawskiego getta, życie przy tym narażając? Otóż ważne są czyny a nie słowa. Jak w biblijnej przypowieści o dwóch synach. Czyny dobrze mówią o nas...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czemu twierdzisz, że "tekst Milosza jest plugawy, bo przedstawia nieprawde, jest zwyklym oszczerstwem"?

W innym artykule Wiadomości24 Lidia Raś zamieściła cytat z Marka Edelmana:
"Wiedzieliśmy, że trzeba umierać publicznie[...]Widzieliśmy karuzelę, ludzi, słyszeliśmy muzykę i strasznie sie baliśmy, że ta muzyka nas zagłuszy".M.Edelman

Skoro żydowscy powstańcy też widzieli tę karuzelę, to przecież Miłosz jej sobie nie wymyślił.

Nie bez powodu także Zofia Kossak próbowała dobijać się do sumień tych Polaków, którzy najwyraźniej zapomnieli, czym jest człowieczeństwo. Pisała do Polaków, po zagładzie getta: "Kto milczy w obliczu mordu - staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia - ten przyzwala."

Agnieszko, to że byli wspaniali Polacy, którzy ryzykowali wszystko, żeby uratować Żydów jest prawdą.
Ale nie można powołując się na nich wymazywać tej karuzeli. Bo ona też istniała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi sie tekst tylko dla niektorych antysyjonizm to to samo co antysemityzm. Taki na przykład Israel Shahak w |Żydzi i goye XXX..." bardzo ciekawie i krytycznie opisuje niektóre zachowania żydów. Ale on sam uwaza ze stosunek do rewolucji francuskiej jest papierkiem lakmusowym, a negatywny swiadczy o antysemityzmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przejmuj się Agnieszko... Tekst jest dobry. Wyważony. Nie widzę w nim agresji. Masz argumenty w postaci konkretnych przykłądów i WYPOWIEDZI.
Takie teksty muszą również powstawać, bo inaczej rzeczywiście wszyscy popadną w paranoję. Polacy lubią niuchać tego co złe na siłę. Może wiąże się to z wrodzonym krytykanctwem. "Swoje piętnujecie a cudze nie znacie". Mam na myśli antypolonizm np

Komentarz został ukrytyrozwiń

żenujacy poziom tekstu> a przeczytal go pan dokladnie czy tylko wyrywkowo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.