Facebook Google+ Twitter

"Nie" dla dyskryminacji Polaków na Litwie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-04 04:20

Rada Społeczna przy Kurierze Wileńskim, jedynej na Litwie gazecie codziennej w języku polskim, zwraca się z apelem o złożenie podpisu pod inicjatywą polskich i węgierskich europosłów, dotyczącą dyskryminacji autochtonicznej mniejszości polskiej przez władze Republiki Litewskiej.

Z przejawami tej dyskryminacji mniejszość polska spotyka się na różnych poziomach. Dotyka ją nierównoprawne traktowanie przy zwrocie znacjonalizowanej ziemi, uniemożliwia się jej używanie w obszarach zwartego zamieszkania języka polskiego, jako pomocniczego, a próby umieszczania przez nią napisów w języku polskim, obok napisów w języku państwowym, są ścigane na drodze administracyjnej.

Projektowana reforma szkolnictwa, zagraża istnieniu wielu polskich szkół, albowiem nie są wobec nich stosowane w dostatecznym stopniu preferencje, jakie standardowo stosuje się do szkół mniejszościowych. Bolesną sprawą, jest uniemożliwianie osobom należącym do mniejszości polskiej pisowni nazwisk w języku ojczystym. Dowodnym przykładem takiego działania, jest odrzucenie w dniu 08.04.2010 roku przez litewski parlament projektu ustawy, dopuszczającego pisownię nazwisk w języku mniejszości.

Tego typu działania, oceniamy jako daleko odbiegające od obowiązujących standardów w Unii Europejskiej, której członkiem Republika Litewska jest już od 5 lat. Standardów, które w wielu państwach, np. w Finlandii, Włoszech, czy w Republice Czeskiej się sprawdziły.
Naszym zdaniem działania władz litewskich naruszają szereg aktów prawnych w szczególności Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych. Naruszają też zawarte przez Republikę Litewską traktaty dwustronne. Na marginesie należy dodać, że działania te, stały także w sprzeczności z prawem wewnętrznym, w tym nie obowiązującą już ustawą o mniejszościach narodowych.

Lekceważenie przez władze litewskie standardów ochrony praw mniejszości narodowych nie da się wytłumaczyć, ani względami ekonomicznymi, ani społecznymi. Jedynym racjonalnym wytłumaczeniem, jest dążenie niektórych wpływowych środowisk w Republice Litewskiej, do wynarodowienia prawie 300 tysięcznej polskiej mniejszości od wieków zamieszkującej na tych terenach.

Wyrażamy nadzieję, że dzięki udzielonemu przez Panią/ Pana poparciu, ta kwestia będzie mogła stać się przedmiotem oceny Parlamentu Europejskiego. jednocześnie informujemy, ze termin zbierania podpisów upływa w dniu 10 maja br.

Z wyrazami szacunku:
w imieniu Rady:
Prezes – Marek Panek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oświadczenie ZPL w sprawie kar za używanie języka ojczystego

-> http://www.rp.pl/artykul/243283,481523_Oswiadczenie_ZPL_w_sprawie_kar_za_uzywanie_jezyka_ojczystego.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

"
Składka na kary
amk 18-05-2010, ostatnia aktualizacja 18-05-2010 16:25

Związek Polaków na Litwie ogłosił akcję zbierania pieniędzy na zapłacenie kar nakładanych na mieszkańców Wileńszczyzny za używanie języka polskiego w miejscach publicznych. W tym celu założono specjalne konto bankowe."

-> http://www.rp.pl/artykul/38,481503.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.