Facebook Google+ Twitter

Nie dla egzekucji Delary Darabi

Trwa powszechna akcja zbierania podpisów pod petycją o skasowanie wyroku śmierci na Delarze Darabi oraz zaprzestanie skazywania na śmierć osób niepełnoletnich w Iranie. Każdy głos jest na wagę złota. Wystarczy tylko go oddać.

Amnesty International wzywa władze sądownicze i polityczne Iranu do wydania natychmiastowego moratorium, które uniemożliwi dalsze egzekucje na nieletnich i do wprowadzenia zmian w ustawodawstwie, tak by żadne dziecko, które dopuściło się przestępstw nie mogło zostać skazane na śmierć. Według nowego raportu AI, co najmniej 71 nieletnich sprawców oczekuje obecnie na egzekucję w Iranie, gdzie od 1990 r. wykonano więcej kar śmierci na nieletnich, niż w jakimkolwiek innym kraju.

– Iran jest zupełnie wyobcowany jako państwo, w którym na nieletnich sprawcach – osobach, które nie ukończyły 18 roku życia w chwili popełnienia przestępstwa, za które zostały skazane – wykonuje się karę śmierci - powiedział Malcolm Smart, dyrektor Programu ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. – Najwyższy czas, by władze Iranu raz na zawsze położyły kres tym karygodnym działaniom i dołączyły do reszty społeczności międzynarodowej, która od dawna potępia wykonywanie kary śmierci na osobach, które dopuściły się przestępstw przed osiągnięciem pełnoletności.

Na śmierć oczekuje Delara Darabi, młoda Iranka, która została skazana za / Fot. www.wikipedia.org współudział we włamaniu i morderstwie na tym tle, dokonane wspólnie z 19-letnim wówczas Amirem Hosseinem, jej chłopakiem. Początkowo przyznała się do wyłącznej winy na jego prośbę, by uchronić go przed egzekucją (zapewniał ją, iż jako 17-latka nie otrzyma kary śmierci i zostanie potraktowana bardzo łagodnie). Tymczasem Hossein został skazany na 10 lat więzienia, a ona na śmierć, mimo że w morderstwie wcale nie brała udziału, a przyznała się tylko po to, aby chronić chłopaka, którego kochała. Pomimo wyroku, jej niewinność jest pewna. Dodatkowo ekspertyzy wykazały, że jako osoba słaba fizycznie i leworęczna nie mogła dokonać tego czynu.

Ostatnio wyrok śmierci został utrzymany w mocy przez Sąd Najwyższy. 20 stycznia Delara próbowała popełnić samobójstwo w celi, ale została uratowana. Długo przebywała w szpitalu, gdzie straciła na wadze i popadła w głęboką depresję (relacja). Obecnie waży około 36 kg. Teraz toczy się jej nowy proces.

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją o zniesienie wyroku śmierci wydanego dla Delary. W Polsce akcję promuje Kampania na rzecz Delary Darabi reprezentowana przez Krzysztofa Pacyńskiego, który w serwisie http://sejmisja.pl/nowe/?doc=20 zainicjował petycję zmierzającą do skasowania wyroku śmierci na Irance.

Wszystkich wrażliwych na brak sprawiedliwości proszę o oddanie głosu pod petycją. Błędem jest przekonanie, że jeden głos nie ma żadnego znaczenia, ponieważ głosy zsumowane mają ogromną moc świadczącą o powadze sprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Brawo, plus również odemnie. Powinniśmy popierać takie działania, nic nas to przecież nie kosztuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idę podpisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, bo o takich rzeczach trzeba pisac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ to inny świat, inni ludzie, inne (tak nieludzkie) prawa....
Już głosuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuję za tę informację (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.