Facebook Google+ Twitter

"Nie dla pracy aż do śmierci". Manifestacja OPZZ w Katowicach

Kilkaset członków OPZZ i innych organizacji związkowych demonstrowało przed Centrum Kultury Katowice, gdzie w poniedziałek rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Uczestnicy wzywali Bronisława Komorowskiego do nie podpisania ustawy emerytalnej przyjętej przez Sejm.

Podczas manifestacji przed Centrum Kultury Katowice / Fot. Piotr DrabikMyślę, że pan prezydent nie jest na usługach Platformy Obywatelskiej i rozważy nasze argumenty, że podpisanie tej ustawy jest kolejnym krokiem Polski w tył w strukturze Unii Europejskiej - mówił do manifestantów Andrzej Chwiluk, szef Związku Zawodowego Górników. Wściekłością wśród przedstawicieli wielu zawodów pod Centrum Kultury Katowice aż kipiało na myśl o zmianach w systemie emerytalnym. Związkowcy domagali się od prezydenta RP zapewnienia, że nie podpisze ustawy ostatnio przegłosowanej przez Sejm, która m.in. wydłuża okres pracy do 67. roku życia oraz zmienia zasady emerytur "mundurowych". / Fot. W24Również miejsce demonstracji było nieprzypadkowe - tuż obok trwała sesja inauguracyjna IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego z udziałem Bronisława Komorowskiego. A ten tuż przed swoim przemówieniem spotkał się z przedstawicielem OPZZ, który wręczył prezydentowi petycje związkowców.

Podczas manifestacji przed Centrum Kultury Katowice / Fot. Piotr DrabikPrezydent z satysfakcją przyjął taką formę troski o przyszłość systemu emerytalnego i z zadowoleniem zauważył, że wśród proponowanych przez związkowców rozwiązań znajduje się także związanie uprawnień do pobierania emerytury ze stażem pracy - powiedziała mediom Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta. Mimo połowicznego sukcesu manifestanci zagrozili, że w przypadku, gdy Komorowski poprze ustawę emerytalną, będą demonstrować przed pałacem prezydenckim. Wśród transparentów wznoszonych przez związkowców znalazły się takie hasła jak: "ustawa to hańba narodowa", "Tusk złap się za ciulika" czy "dla dobra narodu usuńmy Tuska z tronu". Manifestanci byli zaopatrzeni w trąbki, gwizdki, petardy oraz związkowe flagi.

1 / Fot. Piotr DrabikAle to nie jedyna demonstracja, jaka w poniedziałek odbyła się w kongresowym centrum Katowic. Zaraz po związkowcach, pod Centrum Kultury Katowice, pikietowali przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez ZUS, wobec których prowadzone są działania egzekucyjne. Chcieli oni zwrócić uwagę elit finansowych na ich problem - by działania komornicze zostały wstrzymane do czasu wejścia w życie ustawy umorzeniowej. Natomiast po południu przed Teatrem im. Wyspiańskiego grupka śląskich anarchistów wyrażała swój sprzeciw wobec idei kongresu gospodarczego. Uważają oni, że spotkanie kilku tysięcy finansowców nie poprawi losu przeciętnych ludzi. Co ciekawe w niedzielę rozpoczęli własny antykongres, podczas którego będą odbywać się demonstracje w centrum miasta i odbywać wykłady.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 16.05.2012 16:53

P. nadobnik dyrdymały pisze.. przecież liczy sie srednia statystyczna ,,,,dużo polaków umiera nie biorąc grosza emerytury i wszysko przeżera panstwo!!!!a P> Chorążewicz dobrze pisze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 16.05.2012 16:48

OFE ! jak stracili pieniniądze czy wyprowadzili!!! wystarczy żle zainwestować i stracić miliardy .. przecież to nie MOJA KASA jak sie nie uda to emeryci stracą!! ha! ha!tak było .. dobrze ze państwo tych psubratów teraz troche pilnuje!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
marianna
 • marianna
 • 15.05.2012 22:01

Chorążkiewicz to jakaś pierdoła a nie ekonomista. Drugi taki popierdolony to ciulik Wink. Wy dwa zabierzcie się za robotę a nie kurwa mać pobierać renty. Zapierdalać od zaraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek
 • bolek
 • 15.05.2012 21:20

pismo swiete mowi:modl sie i pracuj.nic nie mowi o emeryturze.dlaczego papiez biskup nie odchodza na emeryture tak jak gornik strazak?odpowiedz:praca o ile to jest praca dobrze platna .bierzmy przklad z papieza JPII.chory ale o emeryturze nie rozmyslal

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz
Patrzcie ludzie. Profesor ekonomi się trafił. Taka mądrość się nam marnuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem polega na tym, że ludzie nie umierają przed emeryturą. Ci, którzy tak bardzo narzekają na swoje zdrowie sami są sobie winni. Alkohol, papierosy, i dobra tłusta kuchnia. A potem zawał i narzekania, że robić nie można. Sprawiedliwie, to będzie wtedy, jak każdy sam sobie będzie odkładał pieniądze na konto. To jest tak sprawiedliwe, że na pewno nie przejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
weteran PO
 • weteran PO
 • 15.05.2012 17:44

pieniądze w OFE też zosy\tały przejedzone na akwizytorów dyrektorów prezesów i tp urzędasów ... zreszta OFE to tez cygańska instytucja najlepiej odkładać w banku i to na procent a nie jakies ZUS czy OFE ... tusk wykopał grób dla PO poczekamy do wyborów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A znaczenie słów "ironia" czy "sarkazm" to rozumieją? Jak nie to czas może najwyższy dowiedzieć się co to zamiast się wygłupiać?

Komentarz został ukrytyrozwiń
edward
 • edward
 • 15.05.2012 09:47

@Wink 23:08 Wink ty naprawdę jesteś poje...ny. Na mózg coś ci padło. Smrodzisz po wszystkich forach. Napisz raz a coś mądrego. Nawet Chorążkiewicz mniej marudzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
 • ela
 • 15.05.2012 08:02

@Wink 23:08 Wink idioto ! Jak zawsze nic nie rozumiesz. Jesteś tępym ciulem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.