Facebook Google+ Twitter

NIE dla przemocy wobec dzieci. Wychowywać można bez klapsów

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Warto przy okazji wspomnieć, iż 20 listopada jest z kolei Dniem Praw Dziecka, który w tym roku będzie obchodzony po raz pięćdziesiąty trzeci.

Podczas tych dwóch dni ze szczególną uwagą warto przyjrzeć się sondażowi zrealizowanego przez TNS OBOP, który został opublikowany w tym miesiącu. Według tej ankiety 60% respondentów akceptuje klapsy wobec dzieci, 40% osób akceptuje bicie dzieci, 29% pytanych wie, że bicie dzieci jest zakazane, a 35% ankietowanych nie wie o prawnym zakazie bicia dzieci. Z kolei 33% respondentów uznaje bicie dziecka za skuteczną metodę wychowawczą.
Smutne i szokujące wyniki tego sondażu pokazują ciemną stronę rzeczywistości, z którą polskie dzieci nierzadko muszą się zmierzyć.
Niestety, przemoc wobec dzieci pozostaje w Polsce zjawiskiem znaczącym. Przemoc wobec dzieci w Polsce to jeden z największych problemów społecznych, z którym nadal sobie nie poradzono. Albowiem problem ten jest efektem nierzadko występującej „archaicznej mentalności”, która bagatelizuje przemoc wobec dzieci. Warto również zauważyć, iż zbyt często dziecko jest uznawane przez swoich rodziców jako ich własność, co tylko wzmacnia tezę o archaizmie społecznym, który zbyt często sprowadza dziecko do roli przedmiotu. A przecież dziecko, jak każdy człowiek, winno być podmiotem, a nie przedmiotem!
Nie wolno bić dzieci, czy to tak trudno zrozumieć? Czy to tak trudno pojąć? Zdaje się, że tak, o czym świadczą wyniki wyżej wymienionego sondażu!
Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem zatytułowanym „Nie da się wychować bez klapsa? » Bicie dzieci zawsze jest przemocą « ”, opublikowanym w serwisie informacyjnym naTemat.pl.
http://www.natemat.pl/32619,nie-da-sie-wychowac-bez-klapsa-bicie-dzieci-zawsze-jest-przemoca

Artykuł ten w rzeczowy i fachowy sposób opisuje zjawisko przemocy wobec dzieci oraz konsekwencje i skutki jej stosowania dla dalszego życia maltretowanego dziecka. Należy bowiem pamiętać, iż dla ofiary przemoc doznana w najmłodszym wieku wiąże się z konsekwencjami do końca życia. Ktoś może powiedzieć: ale przecież to banał, o tym wszyscy wiedzą. No chyba nie wszyscy, skoro przemoc wobec dzieci w Polsce jest dość powszechnie tolerowana, o czym świadczą wyniki przytoczonego wyżej sondażu i pojawiające się raz po raz niektóre wypowiedzi osób publicznych...
Nie dla przemocy wobec dzieci! Można wychowywać bez klapsa! Czy to tak trudno zrozumieć?

* * *

Nieopublikowane w serwisie Wiadomości24 teksty publicystyczne mojego autorstwa, znajdą Państwo na moim blogu, pod adresem http://www.zbigniew-stefanik.blog.pl/ oraz na portalu Salon24, na stronie http://www.zbigniewstefanik.salon24.pl/. Serdecznie zapraszam do ich lektury i merytorycznej dyskusji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.