Facebook Google+ Twitter

"Nie" dla więzienia za zniesławienie. Ruszyła kampania "Wykreśl 212 kk"

"Wykreśl 212 kk" to hasło kampanii społecznej, dążącej do zniesienia w polskim prawie sankcji karnych za zniesławienie. Organizatorami wydarzenia są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Izba Wydawców Prasy.

Akcja dotyczy artykułu 212 kodeksu karnego. Możemy w nim przeczytać, że osoba, której słowa zostaną uznane za pomówienie, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Jednak jeśli do zniesławienia wykorzysta środki masowego przekazu, może posiedzieć nawet 2 lata.

Jak czytamy na stronie poświęconej kampanii, uczestnicy wydarzenia wskazują na ograniczenie swobody wypowiedzi, które wynika z tego konkretnego zapisu prawnego. Przestępcą bowiem może zostać każdy obywatel, mimo istnienia innej, alternatywnej drogi prawnej, umożliwiającej uzyskanie rekompensaty osobie zniesławionej - postępowania cywilnego.

Jak zwracają uwagę zwolennicy akcji, druga możliwość daje większe szanse na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania, a dodatkowo nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji wymierzenia kary o charakterze kryminalnym.

Do tej pory, ideę skreślenia artykułu 212 kodeksu karnego popierało wielu polskich polityków, m.in. Aleksander Kwaśniewski, Julia Pitera, Jarosław Kaczyński i Janusz Palikot. Jednak nie zaowocowało to realnymi zmianami w prawie. Pozytywnym akcentem są natomiast orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jest konsekwentnym hamulcem dla wymierzania sankcji karnych za zniesławienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja jestem przeciwny skreśleniu art 212 chcociaż to pozostałość ubecko-esbeco-stalinowskiego systemu.
Są ludzie, dla których więzienie byłoby darmowym ośrodkiem opieki, bo więzienie mają na codzień w domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłbym - "za", gdybym wiedział, że powstanie przymus publicznego odszczekiwania. Wówczas pisogebelsy nie brały by udziału w polityce, tylko siedziały pod stołem i szczekały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.