Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16356 miejsce

Nie do zsypu, czyli uczę się segregować śmieci

Dziś, razem z informacją o podwyżce czynszu otrzymałam z "mojej" spółdzielni instrukcję "Jak segregować odpady komunalne". Nauki nigdy dość, więc bez zwłoki zabrałam się do studiowania rzeczonej instrukcji. Jest co czytać.

Koniec epoki zsypu? / Fot. foto: Ewa ŁazowskaJak czytam w "Dodatkowej Informacji do Karty Użytkownika" - sprawa segregacji produkowanych przeze mnie śmieci to nie jakieś fiu bździu, ale zadanie poważne, bowiem Nowy system gospodarowania odpadami zmieniający zasady ich gospodarowania czyni odpowiedzialnym każdego mieszkańca ze segregację odpadów. W budownictwie wielorodzinnym obowiązuje zbiorowa odpowiedzialność za selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. W przypadku nie segregowania odpadów lub prowadzenia segregacji w sposób nieprawidłowy, Urząd Miasta Łodzi nałoży w drodze decyzji administracyjnej na właściciela nieruchomości wyższą opłatę za gospodarowanie odpadami. Jednym słowem - kto nie segreguje, nad tym Urząd Miasta Łodzi się nie ulituje.

A jak to segregowania odpadów komunalnych ma wyglądać w praktyce? Oto kilka przykładów:

"1. Do pojemnika oznaczonego "SUROWCE" wrzucamy:
- opakowania z papieru i tektury
- stare gazety, katalogi, periodyki, zeszyty, książki
- opakowania plastikowe po artykułach spożywczych (jogurtach, lodach, serkach, kefirach, tłuszczach
- butelki PET po napojach
- torebki foliowe
- metale (stare narzędzia, zabawki)
- kartoniki po sokach i mleku
- odpady ze szkła opakowaniowego, czyli butelki po piwie, winie, sokach itp."

Jeśli to możliwe - należy opłukiwać silnie zabrudzone opakowania. "Segregator", czyli ja, muszę też pamiętać o odkręcaniu nakrętek i wrzucaniu ich do surowców. Opakowania takie jak puszki, tetra i PET powinnam przed wrzuceniem do pojemnika zgnieść. Ufff...

2. "Do pojemnika oznaczonego "SUROWCE" NIE WRZUCAMY:
- zatłuszczonego papieru, pampersów i podkładek, chusteczek higienicznych, serwetek. ręczników papierowych
- opakowań po środkach ochrony roślin
- opakowań po farbach i lakierach
- olejach technicznych
- opakowań po lekach
- szyb okiennych
- szyb samochodowych
- luster
- porcelany
- szkła zbrojonego"

Oczywiście Instrukcja "Jak segregować odpady komunalne" ma swój dalszy ciąg. Zainteresowanych poruszoną tu tematyką odsyłam do www.czystemiasto.uml.lodz.pl

Kilka lat temu rozmawiałam z pewnym oficerem straży pożarnej (nota bene - kobietą) na temat zbliżania się nieuchronnie schyłku epoki, w której to epoce porządkujemy swoje otoczenie - wykorzystując do tego zsyp na śmieci. Myślę sobie, że w związku ze zbliżającą się wielkimi krokami się godziną wejścia w życie tzw. Ustawy śmieciowej - zsyp jako taki faktycznie przestaje mieć rację bytu. Ponieważ jednak życie nie znosi próżni - przysłowiowy zsyp zostaje zastąpiony pojemnikami. Oczywiście pojemnikami na śmieci, jednak produkty odpadowe naszej, codziennej egzystencji muszą być segregowane. I to jest prawdziwa rewolucja!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Ile czasu rozkładają się śmieci http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/ile-czasu-rozkladaja-sie-smieci,5545191,0,fotoreportaz-maly.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla ciekawości podam, że w Szwajcarii za 35 litrowy worek ze śmieciami płacę 2,70 , co odpowiada 1,5 litra mleka past. 200 gr masła, 2 kg cukru oraz kg ziemniaków młodych, a niecałe dwa kg starych, 1 kg. tańszego ryżu. paczkę makaronu ....
Po segregacji w gosp. 2 osób, wyrzucam jeden worek 35 l. na tydzień. Kartony muszę związać specjalnym sznurkiem z opłatą za recykling. To tak w skrócie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowna Pani Dorotko, nie napisałam że segregacja śmieci jest straszna jako taka. Jak Pani widzi na zdjęciu - obok "mojego" zsypu stoi sobie już od kilku lat kosz plastikowy, do którego lokatorzy wrzucają np. szklane butelki. opakowania po jogurtach itp i nikt z tego tytułu na nie narzeka. To też jest rodzaj segregacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, płacę od łebka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmieci segreguję od kilku lat, i nie jest to takie straszne. Trochę kłopot z kilkoma workami, ale jakoś trzeba sobie radzić. Od lipca nic się nie zmieni poza zwiększoną opłatą. Opłatę już w mieście obliczali w lutym, 10 zł na miesiąc od osoby przy segregacji. A kto ne będzie segregował to opłata wyniesie 14 zł miesięcznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewuniu, a placisz za metraż czy za osobę? U nas zdaje się będziemy płacić za metraż. Wiadomo, im większa chata tym więcej śmieci produkuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, szacun za KONIEC EPOKI ZSYPU!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli rzeczoną informację przysyła mi Dział Ewidencji Czynszów "mojej" spółdzielni to chyba płacę jednak czynsz - nieprawdaż Basiu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w ogóle płacisz czynsz ? to opłata która pobiera właściciel mieszkania z tytułu wynajmowania go Tobie lub wydzierżawiania.

A o śmieciach polecam moją codzienną walkę z nimi w podanym linku link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, jak się zwał, tak się zwał. W karcie użytkownika, którą dziś dostałam, informującej mnie - jakie mam od 1 lipca wnieść opłaty na konto spółdzielni - są wyszczególnione zwiększone stawki np. za wywóz nieczystości. Uważasz, że tego nie można nazwać składnikiem czynszu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.