Facebook Google+ Twitter

Nie dogadali się w sprawie EIT

Tak jak przewidywano, na czwartkowym roboczym spotkaniu ministrów państw Unii Europejskiej nie podjęto ostatecznej decyzji w sprawie siedziby Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Przewodząca Unii Europejskiej w tym półroczu Słowenia poinformowała, że kompromisu nie osiągnięto. Decyzja musi być bowiem podjęta jednomyślnie, ale Polska, ani Węgry nie myślą o ustąpieniu ze swoich stanowisk. Kolejne posiedzenie ministrów zaplanowane jest na 18 czerwca. Jeśli i na nim państwa członkowskie nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmą przywódcy 27 krajów Unii na brukselskim szczycie, który ma się odbyć 19 i 20 czerwca.

Przypomnijmy, że o siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, który ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), walczą Wrocław, Budapeszt, Wiedeń razem z Bratysławą, Jena oraz podbarcelońskie Sant Cugat del Valles.

W powszechnej opinii głównymi kandydatami są Wrocław i Budapeszt. Polscy politycy podkreślają, że dodatkowym argumentem lokacją siedziby EIT w naszym kraju lub na Węgrzech jest deklaracja państw Unii Europejskiej z 2004 roku. Stwierdzono wtedy, że kolejne instytucje unijne powinny mieć swoje siedziby w nowych krajach członkowskich. Choć stanowisko to nie jest wiążące, wrocławska kampania lobbingowa bardzo ten fakt podkreślała.

Tymczasem na wczorajszym spotkaniu ministrów przypomniano, że w Polsce ulokowano już siedzibę jednej z unijnych agencji. Chodzi o Frontex, czyli Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej, której siedziba znajduje się w Warszawie. Przedstawiciele Węgier podkreślili, że w 2004 roku również walczyli o lokację siedziby tej instytucji w ich kraju, ale wycofali swoją kandydaturę na rzecz propozycji polskiej. Wtedy też podobno padła obietnica, że w staraniach o kolejną unijną instytucję Polska poprze kandydaturę węgierską. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego twierdzi jednak, że nic o takim porozumieniu jej nie wiadomo.

Polska może zablokować decyzje w sprawie EIT. Jednak jak przyznaje zaangażowany w lobbing eurodeputowany Jerzy Buzek, należy myśleć perspektywicznie. - Musimy myśleć o dalekiej perspektywie naszej obecności w UE - lat trzech, pięciu, siedmiu. Musimy pamiętać o następnych decyzjach, które (...) będą dla nas istotne. Być może warto oddać coś innym po to, by uzyskać coś nadzwyczajnego nieco później - przyznał były premier. Na razie żadne dalsze decyzje nie zostały podjęte. Pat w rozmowach trwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.06.2008 12:09

Dutkiewicz ma talent ale niestety nie ma wsparcia w Warszawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

co dla Ciebie jest nudą? bo chyba nie do końca rozumiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst ogólnie dobry, plus (+)
Ale jak dla mnie - wielka NUDA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.