Facebook Google+ Twitter

Nie jest dobrze z opieką psychiatryczną w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-29 17:03

Stan opieki psychiatrycznej w Polsce jest bardzo zły. Dotychczas nie został stworzony system kompleksowej opieki nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Ponadto nie podjęto działań na rzecz przywrócenia chorych do funkcjonowania w społeczeństwie. Pod tym wzgędem Polsce jest bardzo daleko do przyjetych rozwiązań w krajach Unii Europejskiej.

Żaden z 16 skontrolowanych szpitali psychiatrycznych nie spełniał w pełni wymogów w zakresie warunków fachowych i sanitarnych - podkreśla dyrektor delegatury NIK we Wrocławiu Andrzej Mytra. Sale są przegęszczone, nie ma dostępu do łóżek pacjentów z trzech stron. Taki zły stan szpitali powoduje pogorszenie stanu zdrowia pacjentów.

Andrzej Mytra zwraca uwagę, że tylko 26 procent szpitali psychiatrycznych w Polsce ma rzecznika praw pacjenta. Jest to spowodowane brakiem dofinansowania ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Kontrolą zostały objęte 24 zakłady opieki psychiatrycznej, w tym 16 szpitali i 8 poradni zdrowia psychicznego w latach 2005- 2007.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.