Facebook Google+ Twitter

Nie jest dobrze z polską piłką....

"To i tak cud, że tu przyjechaliśmy" - powiedział Leo Beenhakker po meczu z Niemcami. Trudno dziwić się słowom naszego szkoleniowca, szczególnie jeśli porównamy nasz mecz z Niemcami, z meczem Holandii i Włoch.

Oba zespoły stworzyły widowisko na bardzo wysokim poziomie, w niczym nie przypominające naszego pojedynku z Niemcami. To prawda, że są różne filozofie futbolu, że nie każdy musi grać pięknie dla oka - liczy się skuteczność. Jednakże "Pomarańczowi" pokazali, iż można grać pięknie i skutecznie. Ich gra była swoistą manifestacją "futbolu totalnego", który wymyka się schematom i tworzy z meczu piłkarskiego niezapomniane widowisko. Mniej więcej w połowie meczu, zacząłem zastanawiać się dlaczego nasi zawodnicy nie grają w ten sam sposób? Przecież są takimi samymi ludźmi jak Holendrzy! Podrzuciłem to pytanie znajomym i natychmiast wywiązała się dyskusja. Oto kilka najczęściej pojawiających się wniosków;

1. Nie mamy gdzie grać

Niestety, w naszym kraju stadionów nadających się do gry w piłkę nożną, jest jak na lekarstwo. Ostatnie posunięcia PZPN (licencje) nieco poprawiły sytuację, ale i tak jesteśmy na szarym końcu Europy. Trzeba pamiętać, że infrastruktura piłkarska to nie tylko stadion. To także boiska treningowe, miejsca do odnowy biologicznej, szatnie, pokoje dla trenerów ze sprzętem komputerowym oraz audio-video itd. To co na Zachodzie jest standardem, u nas wciąż wydaje się mrzonką.

2. Nie potrafimy szkolić młodzieży

Szkolenie młodych piłkarzy w naszym kraju leży - trzeba to powiedzieć wprost. Młodymi zawodnikami najczęściej zajmują się przypadkowi ludzie, nie mający odpowiedniej wiedzy i przygotowania do tego trudnego zawodu. Okres juniorski dla piłkarza jest najważniejszy w jego rozwoju. To właśnie wtedy doskonali swoją technikę, nabywa zmysłu taktycznego, uczy się odpowiednich zachowań. Z przykrością stwierdzam, że w wielu wypadkach rola trenera juniorów w Polsce kończy się na wysypaniu piłek z worka i podzieleniu drużyny na dwie "jedenastki", które przez cały trening grają przeciwko sobie. Następnego Cristiano Ronaldo to my w ten sposób nie wychowamy.

3. Słaba liga

O tym jak słaba jest ekstraklasa niech świadczą wyniki naszych drużyn na arenie międzynarodowej. Pojedyncze dobre rezultaty nie zatuszują obrazu słabości jaka dosięgnęła nasz ligowy futbol. Podczas gdy Europa idzie do przodu, my wciąż stoimy w miejscu. Ten stan rzeczy jest związany m.in. z tym o czym pisałem wcześniej (brak obiektów, słabe szkolenie), ale także z wieloma aspektami pozasportowymi (korupcja, chuligani itd). Liga powinna być "fabryką" graczy którzy mogą zasilać kadrę, stanowić o jej sile. Tymczasem o tym jak gra nasza drużyna, decydują przede wszystkim zawodnicy występujący w klubach zagranicznych, i to nie tych z najwyższej półki.

Przedwczoraj, obserwując grę naszych piłkarzy, byłem dumny, bo widziałem że na boisku zostawili wszystkie swoje siły. Dziś, analizując ogólną kondycję polskiej piłki, dochodzę do wniosku, że muszę zgodzić się z Beenhakkerem. Masz racje Leo - to cud że gramy na mistrzostwach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@bodek

W klubach pierwszoligowych na pewno. W niższych ligach też większość zespołów dysponuje zapleczem o jakim niektóre kluby ekstraklasy mogą pomarzyć.

@archie

To co napisałem oparłem na tym co widziałem. Jasne, że są znakomici trenerzy. Ale czy jest to reguła? Dlatego tez napisałem "najcześciej" a nie "zawsze". To dosyć istotna różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety - gigantyczny błąd merytoryczny w tekście. ta część o szkoleniu młodzieży jest nieprawdziwa i po prostu szkodliwa. Wskazał na to macieklew wyżej.

Młodzież jest szkolona znakomicie. Trenerzy młodzieżówek są świetni. Problem pojawia się u piłkarzy w wieku ok. 20 lat, gdy sodówka odbija, a trenerzy nie mają odwagi wstawiać młodych...

Zabrakło natomiast elementu psychologicznego. Mamy za duże nadzieje i oczekiwania. Nasze kompleksy każą nam porównywać mecz z Niemcami do bitwy pod Grunwaldem. Ani to trafione, ani śmieszne. Żałosne takie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

e, nic odkrywczego. Wszyscy o tym wiedzą. Różnica jest taka, że Włosi to jest typowa drużyna turniejowa, i oni z tej grupy wyjdą, za pewne fuksem, ale wyjdą. Mam nadzieje, że Polacy jednak sobie poradzą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.