Facebook Google+ Twitter

Nie kasuj od razu nieudanych zdjęć

Często w naszych zbiorach trafiają się zdjęcia, które uważamy za słabe. Czy jest to powód, by je od razu skasować?

Motyl / Fot. Artur HampelZanim skasujemy zdjęcie ze swoich zbiorów, zachęcam do zastanowienia się, czy z całą pewnością nie mają one żadnej wartości.

Różaniec / Fot. Artur HampelCzęsto zdarza się tak, że przy obróbce graficznej oraz zastosowaniu różnorakich filtrów otrzymujemy zaskakujące efekty. Oto trzy przykłady zdjęć, które z racji ujęcia, skadrowania, wad wszelkiej maści, same w sobie nie przedstawiają większej wartości.

Wiosenny wiatr / Fot. Artur HampelPo obróbce graficznej oraz późniejszym dobraniu ramy, możemy stworzyć element wystroju swojego mieszkania w sposób tani, nietuzinkowy a jednocześnie unikalny.

Rzeczą gustu jest oczywiście, komu prezentacje trzech obrazów będą się podobać a komu nie. Najważniejsze jednak jest to, że każdy sam może sobie skomponować taki obraz na bazie swoich "nieudanych" zdjęć, jaki mu odpowiada najbardziej.

Poniżej przedstawiam przykładowe zdjęcie w oryginale, oraz po obróbce. (Możliwa do uzyskania wielkość obrazu o bardzo dobrych parametrach 40x120 cm)

Brzoza. Zdjęcie oryginalne / Fot. Artur Hampel Brzoza. Zdjęcie po obróbce graficznej / Fot. Artur Hampel


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

ale taka jest przecież prawda - człowiek jest osobą decyzyjną - nie sprzęt :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ "To nie aparat robi "dobre zdjęcia" - jakiś czas temu na W24 użyłem niemal identycznego sformułowania :)
Okoliczności jedynie były nieco inne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie bardziej martwi fakt, że ludzie wykazują się coraz większym brakiem wiedzy i umiejętności.
Zrobienie 1000 zdjęć nie tylko ma wymiar czysto materialny (zużycie sprzętu). Nie raz widziałem fociarza, który robi kilkadziesiąt zdjęć zmieniając parametry naświetlania aby właśnie w domu wybrać to właściwe ujęcie. Chyba już lepiej użyć programu automatycznego - oszczędza się wtedy sprzęt. Jednak wtedy fotograf sprowadzony zostanie do roli "naciskacza spustu migawki" bo całą robotę odwalił jakiś programista z Chin czy Tajwanu :(
Fotografia cyfrowa niesie wiele dobrego (obniżone koszty) ale bez solidnego zaplecza wiedzy i tak nie powstanie godne uwagi foto. Można kombinować z obróbką i innymi bajerkami ale to są tylko półśrodki. To nie aparat robi "dobre zdjęcia", gdyby tak było każdy kupiłby najdroższy sprzęt i miałby same wybitne fotografie. Zdjęcie nieostre też jest udane o ile przedstawia zamysł fotografa i jest odzwierciedleniem jego "wizji" a nie dziełem przypadku.
Wiele osób zapomina, że nie zawsze na dworze świeci słońce - a co zrobić jak zgubie się automatyka i nie naświetli nam poprawnie zdjęcia?? Widziałem takie zdjęcia u ludzi, którzy oferowali swoje usługi młodym parom. Włos zjeżył mi się na głowie, że ktoś za to płaci... no ale zawsze można powiedzieć: "...tak miało być, taki był zamysł" :))
Osobiście wolę traktować cyfrówkę jak analoga z "trochę" dłuższą kliszą i nie pstrykać setek/tysięcy zdjęć w nadziei, że "coś z tego wyjdzie" - jak wspomnieli poprzednicy - oszczędza się i pieniądze i czas (bo przecież później to wszystko trzeba przeglądać)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Pan Andrzej - oczywiście, że nie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Wiosna - zgadza się !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca jest tak, że fotografia cyfrowa dała możliwość robienia nieograniczonej ilości zdjęć bezkarnie. Coś, za coś. Jak się robi tysiąc zdjęć, żeby wybrać dwadzieścia, to trzeba pamiętać, że migawka w lustrzance np. ma ograniczone możliwości (teoretycznie ok. 100 000 kliknięć). Tak więc, przy dobrych układach, tak eksploatując aparat, sto takich prób i trzeba iść do sklepu po nowy sprzęt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu, oczywiście to wyraz artystyczny a więc najbardziej subiektywny z możliwych. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób - straciła :)
Takiego zdjęcia, o którym Pani piszę - tylko pozazdrościć. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ta brzoza po obróbce mocno straciła, toteż nie zawsze taki zabieg jest korzystny. także kasuję nieostre i przypadkowe bez treści, aczkolwiek jeśli zdjęcie jest unikatowe, zawiera treść lub przedmiot i nie mam szansy na powtórzenie, to staram się je ratować. Mam takie zdjęcie Krzyż Virtuti Militari nr. 3 należącego do Tadeusza Kościuszki. Nie skasuję go, gdyż nie nadarzy mi się już nigdy okazja trzymać w ręce i patrzeć na niego własnymi oczami bezpośrednio i móc nacisnąć wyzwalacz..

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ to prawda p.Andrzeju. Przede wszystkim obniżone zostały koszty związane z filami, praktycznie do zera. Prawdą jest również, że bardziej ambitni amatorzy sięgają po aparaty, gdzie istnieje możliwość tzw. pełnego "manualu" a co za tym idzie wyeksponowania zdjęcia wg własnych preferencji. Nieocenioną rolą fotografii cyfrowej jest fakt, że efekty widzimy natychmiast i możemy sesję powtórzyć kilkakrotnie zmieniając parametry. Dawniej efekty były widoczne dopiero po wywołaniu zdjęcia a proces uzyskania odpowiedniego efektu wiązał się ze żmudną pracą, która musiała być poparta fachową wiedzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasuję jedynie zdjęcia powstałe przez przypadek - np, gdy nieopatrznie nacisnąłem spust migawki zakładając obiektyw.
Nawet zdjęcia nieostre mogą być ciekawe.
Z czasem/wiekiem, zmienia się nasz gust, doświadczenie, postrzeganie różnych rzeczy... zdjęcia, które do tej pory były ciekawe stają się mniej atrakcyjne (może się opatrzyły) a zastanawiamy się dlaczego tyle ciekawych prac zalega "w szufladzie"?
Inny problem to magazynowanie tego wszystkiego. Jedno wyjście na mecz i około 16GB poleci. Z czasem mamy terabajty zdjęć i zaczynają się problemy - wtedy powstaje pytanie: kasować czy dokupić nowy dysk?? Mi miejsce w komputerze się skończył (6xHDD) - kolejne dołożenie dysku wiązało się będzie z zainstalowaniem kieszeni albo kupowanie dysków zewnętrznych...ale to chyba nie jest właściwe miejsce na taka dyskusję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.