Facebook Google+ Twitter

Nie kradnij "kopert" niepełnosprawnym!

"Niepełnosprawni żyją wśród nas, choć jakby obok nas" - czytamy w programie projektu "Miejska dżungla", przygotowanym przez Hufiec ZHP Katowice. Śląscy harcerze dołączają do policji i straży miejskiej, by przeciwdziałać zajmowaniu miejsc parkingowych, przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Znak_D-18a.svg&filetimestamp=20070123212621/ Szczepan 1990W Katowicach trwa społeczna akcja przeciwdziałania zajmowaniu miejsc parkingowych, przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Coraz częściej osoby nieuprawnione, posługujące się nieaktualnymi kartami parkingowymi oraz nieprzewożące osób niepełnosprawnych parkują na miejscach oznaczonych charakterystycznymi "kopertami" .

Równolegle służby miejskie podjęły starania, uniemożliwiające podrabianie kart parkingowych. Proceder ten, w dobie kłopotów z parkowaniem w centrum śląskiej aglomeracji i znaczących opłat pobieranych na parkingach strzeżonych jest bowiem zjawiskiem narastającym. Aktualnie wydawane są więc karty parkingowe opatrzone okrągłą pieczęcią Urzędu Miasta Katowice, co stanowi dodatkowy element zabezpieczający przed fałszerstwem. W przyszłości podrabianie kart skutecznie uniemożliwi opracowywany hologram.

W dniu 28 marca 2009 r. na całym obszarze Katowic, głównie jednak w centrum, w większych osiedlach i przed supermarketami ruszyła kontrola zgodności wykorzystania miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W operację zaangażowani są śląscy harcerze, Komenda Miejska Policji oraz Straż Miejska w Katowicach. Nie chodzi o represje wobec winnych nieuprawnionego postoju na kopertach dla niepełnosprawnych, ale przede wszystkim na edukację uczestników ruchu drogowego. Podczas patrolowania parkingów harcerze i funkcjonariusze rozdają ulotki oraz wkładają je za wycieraczki szyb.

Przedsięwzięcie zbiegło się ze startem projektu „Miejska Dżungla”, opracowanego przez Hufiec ZHP Katowice, którego celem jest przybliżenie młodzieży problemów osób niepełnosprawnych, złamanie barier mentalnych, zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, przeszkadzające osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Realizacja projektu będzie trwała do czerwca, a jej uczestnikami oprócz harcerzy będą: Wydział Polityki Społecznej UM, członkowie organizacji pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane Ich Opiekunów i Przyjaciół, Stowarzyszenie „Aktywne Życie”) oraz szkoły wskazane przez Wydział Edukacji UM Katowice: Gimnazjum nr 18, VIII Liceum Ogólnokształcące i Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.05.2009 21:36

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak udowodniono powyzej "Niepełnosprawni napotykają na bariery, o których reszta społeczeństwa na co dzień nawet nie myśli". Mysle jednak ze takie myslenie to tez przejaw niepelnosprawnosci. Problem w tym, ze koperty sa dla neipelnosprawnych ruchowo, widac trzebaby kategorie niepelnosprawnosci upowazniajacej do zajmowania kopert rozszerzyc. Z drugiej strony jednak wystarczylo, aby takiemu Panu, ktory zapomnial swojej nalepki, hacerze na sroddek szyby superglu nakleiili odpowiedni plakacik. Przypominajac mu o jego niesprawnosci.. tej mentalnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2009 19:27

A ja uważam że koperty są dyskryminacją ludzi zwykłych a dlaczego choćby dla rażącej dysproporcji w ilości. Przykładowo urząd miasta krakowa wydział (bez znaczenia) miejsc parkingowych dla petentów zdrowych ZERO miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych 2 moje pytanie brzmi ile przez uczciwą proporcję powinno być miejsc parkingowych dla zdrowych ? 1000 ? 2000? a jest ZERO co oznacza że to ja tu jestem dyskryminowany. Kolejną kwestią jest to że "koperty" dyskryminują niepełnosprawnych ale nie posiadających własnego samochodu i korzystających z uprzejmości sąsiada znajomego itp taki człowiek zgodnie z prawem już przywożąc do urzędu niepełnosprawnego z koperty korzystać nie może a to niby dlaczego ? No tak bogaty niepełnosprawny to z reguły taki co za odpowiednią "opłatę" bezpośrednią dla konkretnego urzędnika załatwił sobie papierki i teraz parkuje gdzie chce a biedny no cóż biedny a kogo on obchodzi....

powodem dla którego dałem minus jest właśnie całkowity brak głębszej analizy

Komentarz został ukrytyrozwiń

u nas są wszędzie takie znaki z napisem "Si tu veux ma place, prend mon handicap " - Jeśli chcesz moje miejsce, weź też moją niepełnosprawność. Podobno działa -->http://4.bp.blogspot.com/_jgY9aOrAS48/R_s-T2Pf6WI/AAAAAAAAAG8/i7Iibv3Bs10/S226/IMGP9404.JPG

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.