Facebook Google+ Twitter

Nie kupuj okrucieństwa! Pomyśl

Czy kupując jajka zainteresowaliście się co oznaczają stemple na ich skorupkach? Najczęstsza w polskich realiach cyferka "3" informuje, że jajka pochodzą z tzw. chowu klatkowego.

 / Fot. logo akcjiW Polsce 90 proc. sprzedawanych jajek pochodzi od kur z chowu klatkowego. W innych krajach Unii Europejskiej jest już trochę lepiej, ponieważ 40 proc. jajek pochodzi od kur z wolnego wybiegu. Stało się tak za sprawą wielkiego zaangażowania ekologów i gotujących gwiazd, takich jak Jamie Oliver.

Akcja "Nie kupuj okrucieństwa", która prowadzona jest w Polsce ma na celu uświadomienie ludziom skąd bierze się żywność, którą konsumują i w jakich warunkach przebywają zwierzęta, w tym przypadku kury, które ją "produkują".

Na internetowej stronie akcjiNie kupuj okrucieństwa każdy może podpisać petycję, która skierowana jest do sieci dyskontów Biedronka. Celem akcji jest, aby w sklepach dostępne były też jajka z symbolem innym niż 3, ponieważ każdy konsument powinien mieć wybór. Ważne jest również to, by klienci sami pytali w sklepach o jajka inne niż te z chowu klatkowego. Dzięki takiej aktywności będzie istniało większe prawdopodobieństwo wprowadzenia przez właścicieli do oferty sklepów jajek ekologicznych. - W kwestii jajek i wiedzy na temat ich oznaczeń jest jeszcze wiele do zrobienia, szczęśliwie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak powstała ich żywność - powiedziała mi Magdalena E. Sala z redakcji femia.pl .

Dzięki takim akcjom i protestom konsumentów chów klatkowy ma zostać całkowicie zakazany
na terenie całej Unii Europejskiej już w 2012 roku. Zgodnie z unijnymi normami każde jajko musi być ostemplowane. Na skorupce możemy zobaczyć najczęściej czerwoną pieczątkę z ciągiem cyfr, który mówi nam, w jakich warunkach hodowlanych kura zniosła jajko.

Najbardziej popularny jest chów klatkowy, który na stemplach kryje się pod symbolem 3. Kury (od pięciu do siedmiu sztuk) przetrzymywane są w klatkach o wymiarach 50 na 50 cm, z których nigdy nie wychodzą. Pod klatkami znajdują się taśmociągi - jeden do odbierania odchodów, drugi jajek. Hale oświetlane są specjalnym światłem, które działa na kury otępiająco. Ptaki odczuwają ból i żyją krótko. Z powodu ciasnoty rośnie w nich agresja, stąd hodowcy bardzo często obcinają im dzioby oraz skrzydła. W takich warunkach kury raczej produkują niż znoszą jajka.

Jeśli na stemplu widnieje cyfra 2, to znak, że jajka zostały zniesione przez kury z tak zwanego chowu ściółkowego. Każdy ptak ma zapewnione około 15 cm grzędy, może się swobodnie poruszać, zażywać kąpieli w piasku oraz gniazdować.

Jajka oznaczone symbolem 1 pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Ptaki mają dostęp do wybiegu, który znajduje się na świeżym powietrzu. Dzięki temu, że mogą się swobodnie poruszać są zdrowsze i silniejsze. Mogą samodzielnie wybierać miejsce gniazdowania i wykazywać naturalne dla kur zachowania.

Symbol 0 oznacza, że jajko pochodzi z chowu ekologicznego. Kury nie są tylko hodowane na wolnym wybiegu, ale też są żywione paszą ekologiczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.02.2010 12:54

Interesuje mnie smak jajek, wielkość i cena, a nie to czy kury były gwałcone, bite czy też odwrotnie, znosząc jajka mogły oglądać MTV. Niektórym się miesza w głowach - kury to zwierzęta, a nie ludzie i mają nam służyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.