Facebook Google+ Twitter

Nie likwidować szkół wiejskich

Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji, jest przeciwny likwidacji szkół wiejskich. To ważny głos w tej dyskusji, bo wiele samorządów nie chce finansować malutkich szkół, do których uczęszcza niewiele dzieci.

Jeszcze kilka tygodni temu Kozłowo, mała miejscowość w powiecie mrągowskim (woj. warmińsko – mazurskie), żyła jednym tematem – zamierzeniami wójta Piotra Wołkowicza dotyczącymi likwidacji wiejskiej szkoły. Lokalna prasa szeroko informowała o tej sprawie pisząc: „Władze gminy Sorkwity rozważały pomysł jej likwidacji, argumentując swój zamiar kosztownym utrzymaniem wiejskiej podstawówki. Według nieoficjalnych planów uczące się tam dzieci miałyby zostać przeniesione do oddalonych o 12 kilometrów Sorkwit. Przeciwko temu zamiarowi protestowali dyrektor i rodzice, którzy obawiali się o bezpieczeństwo swoich pociech.” (Gazeta Olsztyńska z 13 marca). Po tym, jak sprawa stała się głośna, władze gminy wycofały się z tego pomysłu.
Zbigniew Włodkowski, Wiceminister Edukacji / Fot. J. Puszko
Kilka dni później, powiat mrągowski odwiedził Zbigniew Włodkowski, wiceministrem edukacji, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Kieruje on Departamentem Zwiększania Szans Edukacyjnych, które ma pomagać zwłaszcza młodzieży i dzieci z terenów wiejskich. Jego wizyta nie była związana z opisaną wyżej sytuacją (przyjechał na zjazd PSL, z listy tej partii dostał się do sejmu). Była to jednak okazja, by zapytać go o szkolnictwo wiejskie. Wiceminister stwierdził, że jest przeciwny likwidacji małych szkół wiejskich, bo często wokół nich skupia się całe życie małych miejscowości. Stają się one lokalnymi ośrodkami kultury. Dodał, że w tej chwili opracowywane są przepisy, które będą pomagały rozwiązywać takie problemy. Samorządy często nie mają pieniędzy na prowadzenie małych szkół, ale są gotowe przekazać je np. stowarzyszeniom zawiązanym przez nauczycieli i rodziców.
- I przesłanie, które MEN chce kierować do samorządów jest takie: przekazujemy, nie likwidujemy – mówi Zbigniew Włodkowski. – Chcemy wprowadzić nowy zapis w systemie oświaty, a mianowicie wtedy, gdy samorząd chce przekazać szkołę, nie musi jej likwidować.
W tej chwili przepisy utrudniają bezproblemowe przekazywanie szkół wiejskich i wymagają, by najpierw zlikwidować taką placówkę.

Wiceminister podkreśla, że obecny rząd bardzo interesuje się szkolnictwem wiejskim.
- Edukacja na terenach wiejskich została przez MEN doceniona, ponieważ powstał Departament Zwiększania Szans Edukacyjnych, którym kieruję – mówi Włodkowski. - Departament ten jest odpowiedzialny za wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży szczególnie na terenach wiejskich, zwłaszcza na obszarach dotkniętych różnego rodzaju problemami społecznymi.

Departament zajmuje się także młodzieżą szczególnie uzdolnioną. Oferuje pomoc w postaci stypendiów i innych grantów pozwalających na dalsze kształcenie. Wiceminister odniósł się także do kwestii szkolnictwa na Warmii i Mazurach.
- Są to obszary potrzebujące szczególnego wsparcia – mówi Włodkowski. – Chcemy upowszechniać obowiązek przedszkolny. Celem obniżenia wieku szkolnego jest to, by do przedszkoli trafiły dzieci od 3 do 5 roku życia. Psycholodzy twierdzą, że jest to „złoty okres rozwoju dziecka”. Stwierdzili, że rok edukacji przedszkolnej, to o 20% lepsze wyniki w późniejszej nauce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.