Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie likwidować szkół wiejskich

Jarosław Puszko
Jarosław Puszko
Zbigniew Włodkowski, Wiceminister Edukacji
Zbigniew Włodkowski, Wiceminister Edukacji J. Puszko
Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji, jest przeciwny likwidacji szkół wiejskich. To ważny głos w tej dyskusji, bo wiele samorządów nie chce finansować malutkich szkół, do których uczęszcza niewiele dzieci.

Jeszcze kilka tygodni temu Kozłowo, mała miejscowość w powiecie mrągowskim (woj. warmińsko – mazurskie), żyła jednym tematem – zamierzeniami wójta Piotra Wołkowicza dotyczącymi likwidacji wiejskiej szkoły. Lokalna prasa szeroko informowała o tej sprawie pisząc: „Władze gminy Sorkwity rozważały pomysł jej likwidacji, argumentując swój zamiar kosztownym utrzymaniem wiejskiej podstawówki. Według nieoficjalnych planów uczące się tam dzieci miałyby zostać przeniesione do oddalonych o 12 kilometrów Sorkwit. Przeciwko temu zamiarowi protestowali dyrektor i rodzice, którzy obawiali się o bezpieczeństwo swoich pociech.” (Gazeta Olsztyńska z 13 marca). Po tym, jak sprawa stała się głośna, władze gminy wycofały się z tego pomysłu.

Kilka dni później, powiat mrągowski odwiedził Zbigniew Włodkowski, wiceministrem edukacji, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Kieruje on Departamentem Zwiększania Szans Edukacyjnych, które ma pomagać zwłaszcza młodzieży i dzieci z terenów wiejskich. Jego wizyta nie była związana z opisaną wyżej sytuacją (przyjechał na zjazd PSL, z listy tej partii dostał się do sejmu). Była to jednak okazja, by zapytać go o szkolnictwo wiejskie. Wiceminister stwierdził, że jest przeciwny likwidacji małych szkół wiejskich, bo często wokół nich skupia się całe życie małych miejscowości. Stają się one lokalnymi ośrodkami kultury. Dodał, że w tej chwili opracowywane są przepisy, które będą pomagały rozwiązywać takie problemy. Samorządy często nie mają pieniędzy na prowadzenie małych szkół, ale są gotowe przekazać je np. stowarzyszeniom zawiązanym przez nauczycieli i rodziców.
- I przesłanie, które MEN chce kierować do samorządów jest takie: przekazujemy, nie likwidujemy – mówi Zbigniew Włodkowski. – Chcemy wprowadzić nowy zapis w systemie oświaty, a mianowicie wtedy, gdy samorząd chce przekazać szkołę, nie musi jej likwidować.
W tej chwili przepisy utrudniają bezproblemowe przekazywanie szkół wiejskich i wymagają, by najpierw zlikwidować taką placówkę.

Wiceminister podkreśla, że obecny rząd bardzo interesuje się szkolnictwem wiejskim.
- Edukacja na terenach wiejskich została przez MEN doceniona, ponieważ powstał Departament Zwiększania Szans Edukacyjnych, którym kieruję – mówi Włodkowski. - Departament ten jest odpowiedzialny za wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży szczególnie na terenach wiejskich, zwłaszcza na obszarach dotkniętych różnego rodzaju problemami społecznymi.

Departament zajmuje się także młodzieżą szczególnie uzdolnioną. Oferuje pomoc w postaci stypendiów i innych grantów pozwalających na dalsze kształcenie. Wiceminister odniósł się także do kwestii szkolnictwa na Warmii i Mazurach.
- Są to obszary potrzebujące szczególnego wsparcia – mówi Włodkowski. – Chcemy upowszechniać obowiązek przedszkolny. Celem obniżenia wieku szkolnego jest to, by do przedszkoli trafiły dzieci od 3 do 5 roku życia. Psycholodzy twierdzą, że jest to „złoty okres rozwoju dziecka”. Stwierdzili, że rok edukacji przedszkolnej, to o 20% lepsze wyniki w późniejszej nauce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto