Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17107 miejsce

Nie lubię wierszy

Coraz częściej czytam wiersze. Muszę ślęczeć nad zręcznie ułożonym szykiem słów, których rozszyfrowanie to dla mnie orzech prawie nie do zgryzienia. Przedstawiam, analizuję i interpretuję, wyciągam wnioski...

Fajnie by było, jakbym robił to z własnej, nieprzymuszonej woli. Tymczasem nie pozostaje mi nic innego, jak dalej przedstawiać, analizować i interpretować wiersze, których w głębi duszy mam serdecznie dość. Sam sobie to zgotowałem, decydując się na klasę humanistyczną, a gdzie miałem iść skoro chcę zostać dziennikarzem?

Przeczytałem w życiu wiele wierszy. Nigdy jednak nie miałem głowy do zapamiętywania ich tytułów i autorów. Ostatnie, jakie czytałem, to wiersze rzymskich poetów - Horacego i Owidiusza.

Dlaczego nie lubię wierszy? Bo często nie rozumiem, po co są one pisane. Tak, wiem – ku uciesze duszy, wyobraźni.. i tyle? Dla mnie za mało. Lubię czytać teksty, w których zawarta jest jakaś wiedza, coś, co później mogę wykorzystać i przytoczyć, kiedy będzie trzeba. Jeśli w momencie mówienia np. o ptakach, ktoś w moim otoczeniu zacząłby recytować wiersz, w którym podmiot liryczny opisuje ptaki, bez ogródek nazwałbym go niespełna rozumu.

Ostatnio na jednym z for internetowych poświęconych poezji przeczytałem wiersz pod tytułem „Nie lubię wierszy o miłości” autora, który podpisał się nickiem Worldaintcare. Oto, co przeczytałem: -

Kocham Cię
aż wiersz bezsensowny piszę
kocham linijka po linijce
jedność w jedności
leć ze mną
śmieszny wiersz o miłości
pfe.

Bardzo trafne, pierwsze dwa wersy wystarczyły by zrozumieć, co autor miał na myśli.

Domniemam, że Worldaintcare, podobnie jak ja, nie lubi wierszy (on o miłości, a ja praktycznie wszystkich), które pisane są przez amatorów, nie mających nic wspólnego z poezją. Ostatnio kolega dał mi do przeczytania kilka wierszy jego autorstwa. Powiedział: - Przeczytaj i oceń – W głębi duszy uważałem je za totalny bezsens , lecz odpowiedziałem zdecydowanie łagodniej – Czytałem lepsze.

Nie mam większego problemu z analizowaniem i interpretowaniem wierszy. Problem leży gdzie indziej. Jak już napisałem - i napisze jeszcze raz. Pisanie wierszy dla chwilowego oderwania się od rzeczywistości - a tak szczerze to mało komu się to udaje (i poecie, i czytelnikowi) - to dla mnie nic ciekawego. Nic tu po mnie - wracam do lektury "Nie tylko faktów" T. Lisa...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Przyznam, nie wszystkie wiersze są ciekawe, ale większość z nich ma w sobie te coś...
Bartku z czasem przekonasz się do wierszy, to tylko kwestia czasu... tak myślę :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartek, poczytaj dla przyjemności :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiersze na maturze jakoś zdzierżę Krzysiu. Oto się nie martw :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm...na maturze też napiszesz, że czegoś nie lubisz, więc po co to interpretować? Może właśnie zdzieranie kory z wierszy, odnajdywanie ukrytych, nawet najbardziej chorych motywów, ma na celu dobre przygotowanie do czegoś? A to, czy się coś lubi czy nie to inna sprawa.

PS. większość interpretacji zwyczajnie lubie, można się wyszaleć myślowo. Innych nie lubie, ale są one konieczne.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

grzesie2k: "ale czego wymagać od studenta bohemistyki, chciałoby się rzec ;)"

Jako były student tegoż kierunku, pragnę zaznaczyć, że tego i owego można wymagać ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, przykład ogórkowej był rzeczywiście absurdalny (ale czego wymagać od studenta bohemistyki, chciałoby się rzec ;)) ale z pochodnymi i genetyką już nie. A przypuszczam, że te drugie sprawiają więcej problemów uczniom, ergo budzą większą niechęć.
Napisałem, że JEŚLI tekst MIAŁ BYĆ o narzucaniu interpretacji - co ktoś sugerował - TO nie wyszedł. Tekst jest o tym, o czym od początku myślałem, że jest ;)
Nie mam zamiaru Ci mówić, że jesteś głupi, bo tekst na to nie wskazuje. Nawet minusa nie daję. Ty jak najbardziej miałeś prawo napisać swoją opinię, redaktor niekoniecznie powinien ją opublikować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, nie powiem ;)
A ja lubię poezję, choć nie twierdzę, że każda jest dobra. Mam swoich ulubionych pisarzy i to właśnie po ich tomiki sięgam gdy mam ochotę na wino i świecie zapachowe. Sama nie umiem pisać wierszy, choć próbowałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiersze trzeba umieć czytać. Jeśli np bierzesz do rąk Tuwima, musisz poznać epokę w jakiej pisał, poczytać o nurtach, które w obecnym czasie miały największy wpływ na twórczość, dowiedzieć się czy pisał do szuflady - czy do czaopisma literackiego, jakie miał poglądy oraz przynajmniej przebrnąć przed podstawową biografię. Inaczej nie ma to sensu - bo najprawdopodobniej nie zrozumiesz nie tylko intencji autora - ale przede wszystkim, jak mawiał Eco, intencji tekstu - a ta jest najważniejsza.

Wierszy nie należy czytać też hurtem - lepiej przeczytać 3 dobre wiersze i się nad nimi zastanowić - niż pół tomiku - tylko dlatego, że trzeba. A wybór jest ogromny - od prostych form Miłosza - w których dość łatwo o poprawną interpretacje - po skomplikowane utwory Barańczaka - gdzie często wiersz jest zabawą słowem - co jest fascynującą przygodą dla umysłu.

Wiersze to trudna sztuka - jednak bardzo "ekskluzywna" - nie każdy potrafi je pisać. To widnieje nad moim komentarzem nie jest wierszem - a rymowanką - i nie ma nic wspólnego z poezją - która na prawde może dostarczać pięknych wrażeń.

Jeśli nie lubisz długich wierszy - zastanów się nad najprawdopodobniej najkrótszym wierszem jaki istnieje :

"Życie"
Prze.


Powodzenia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie Zrozumiesz przekazu, który nie istnieje
Nie Zrozumiesz metafory, która w dal odpływa
Wiersz ma to do siebie, że i nad tym czuwa
Proste formy, tekst i styl są bez wyrazu
Czujesz Ucieka ci to z czubka nosa.
Tak odpowiedz jest tu bardzo prosta
Zabawa to i to też riposta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie zejście z dyskusji o stosunku do poezji na preferencje smakowe w kwestii zup to lekka pomyłka ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.