Facebook Google+ Twitter

Nie ma dowodów na współpracę profesora Jana Miodka z SB

We wtorek na posiedzeniu Rady Instytutu Filologii Polskiej UWr została podjęta uchwała deklarująca pełne zaufanie do dyrektora Instytutu, prof. Jana Miodka. Treść uchwały zostanie opublikowana 30 maja w "Przeglądzie Uniwersyteckim".

Prof. Jan Miodek. / Fot. Wojtek Wilczyński Słowo Polskie Gazeta WrocławskaUchwała została podjęta po zapoznaniu się przez Radę Instytutu z komunikatem Komisji ds. zbadania problemu inwigilacji środowiska akademickiego UWr. Treść komunikatu Komisji wskazuje jednoznacznie, że dokumentacja dotycząca prof. dra hab. Jana Miodka znajdująca się w zasobach wrocławskiego IPN nie daje podstaw do wysuwania zarzutów współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Czytamy, że "żaden ze znanych Komisji dokumentów, znajdujących się w zasobie wrocławskiego IPN, współpracy tej nie potwierdza - w tym sensie, że żaden nie mógłby stanowić dowodu dla sądu". Dokumentacja, zachowana szczątkowo i niejednoznaczna w swym charakterze, potwierdza tylko fakt nawiązania przez SB kontaktu z prof. Miodkiem, nie pozwalając jednocześnie na uściślenie charakteru lub rozmiarów tych kontaktów. Sama dokumentacja SB ma charakter wewnętrzny, a jej sporządzenie nastąpiło bez wiedzy osoby, której dotyczy.
Komisja zaprzeczyła tym samym medialnym doniesieniom Grzegorza Brauna (reżysera znanego internautom filmu
pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne"), jakoby profesor Jan Miodek współpracował w przeszłości ze służbami specjalnymi PRL. Teraz pozostaje do wyjaśnienia, skąd Braun wziął takie informacje. Przypomnijmy, że Grzegorz Braun odmawiał podania źródeł swoich informacji, choć istniało podejrzenie, że mogą one pochodzić ze zbioru zastrzeżonego warszawskiego IPN, do którego dostęp można uzyskać jedynie po uzyskaniu upoważnienia szefa ABW, szefa Agencji Wywiadu lub Ministra Obrony Narodowej.
W zakończeniu komunikatu Komisji z 17 maja 2007 r. czytamy, że "zgromadzony dotychczas materiał nie pozwala na wyciąganie jednoznacznych wniosków. Sprawa ta wymaga dalszych, pogłębionych badań".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na razie nie ma;-)
Ale zgoda wszelkie wątpliwości na korzyść pomówionego-to powinna być żelazna zasada i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.