Facebook Google+ Twitter

Nie ma jak u mamy. Dzień Matki obchodzony jest nie tylko w Polsce

Dzień Matki w dniu 26 maja obchodzimy chyba tylko w Polsce.

Nietypowe życzenia z okazji święta na poznańskim osiedlu Stefana Batorego. / Fot. Andrzej HajdaszDruga niedziela maja to dzień, w którym obchodzi się to święto w wielu innych krajach. Są to: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Jamajka, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela. Za to jutro Dzień Matki świętować będą dzieci w Boliwii.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Wtedy kultem zasługującym na cześć była płodność i urodzaj. Zwyczaj powrócił w XVII w. w Anglii. Obchodzono go wtedy, wizytując katedrę, a święto zwano „Niedzielą u Matki”. Dzień ten przypadał na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Święto przetrwało w takiej formie prawie dwa wieki.

Ponownie zaczęto je obchodzić po drugiej wojnie światowej. W Polsce jako pierwszy zaczął świętować Dzień Matki Kraków a było to w roku 1914. Różne są zwyczaje związane z tym świętem, różne są też dary składane matkom. Od modlitwy, przez kwiaty i słodycze, na publicznych wyznaniach kończąc. To ostatnie zostało zarejestrowane na jednym z poznańskich osiedli. Prawda, że oryginalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kazio
  • kazio
  • 27.05.2011 06:17

Jaki żal ja sie pytam gdzie niema dnia matki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.