Facebook Google+ Twitter

Nie ma kości, nie ma jak żyć. Wojciech Tochman "Jakbyś kamień jadła"

"Nie ma kości, nie ma żałoby, nie ma jak żyć" - mówi Mubina, bohaterka książki Wojciecha Tochmana "Jakbyś kamień jadła". W tym przejmującym stwierdzeniu zawiera się dramat tysięcy bośniackich kobiet, których jedynym pragnieniem jest pochowanie swoich mężów, synów i córek.

 / Fot. Materiały prasowe"Jakbyś kamień jadła" to wielowątkowy reportaż spisany na terytorium dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Wojciech Tochman towarzyszy antropolog Ewie Klonowski, która podjęła się szczególnego zadania. Ekshumuje i składa kości dziesiątków tysięcy ofiar wojny w Bośni, która toczyła się od 1992 do 1995 r. Między innymi w Srebrenicy, gdzie zabito 8 tys. muzułmańskich mężczyzn. Klonowski twierdzi, że kocha kości, a te do niej przemawiają. Na ich podstawie potrafi określić nie tylko płeć, ale też choroby zmarłego, wiek, etc. Pytana dlaczego podjęła się tak strasznej misji odpowiada, że coś ją do tego pchało i dzięki swojemu rzadkiemu zawodowi mogła naprawić krzywdy wyrządzone przez innych.

Mostar. Bośnia i Hercegowina. / Fot. Rafał Gdak/W24Wraz z polską antropolog, która na stale osiadła w Rejkiawiku, spotykamy rodziny ofiar z ich historiami. Najczęściej poznajemy ostatnie chwile życia mężów i synów - bo to głownie oni padli ofiarą czystek ze strony bośniackich Serbów. Dzięki pracy Ewy Klonowski po wielu latach poszukiwań rodziny wreszcie odnajdują ciała swoich bliskich i dzięki temu zaznają spokoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.