Facebook Google+ Twitter

Nie ma planów obchodów rocznicy obalenia komunizmu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-24 07:59

Obchody 20-lecia obalenia komunizmu mogą zakończyć się wielką kompromitacją Polski. Na trzy miesiące przed rocznicą wyborów 4 czerwca 1989 r. nie ma nawet programu uroczystości, a rząd nie zdecydował, gdzie będą główne obchody - w Warszawie czy Gdańsku. Świat będzie patrzył nie na Warszawę, lecz na Berlin i Pragę, gdzie przygotowania do uroczystości idą już pełną parą.

W ubiegłym roku na obchody 20-lecia obalenia komunizmu i 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w budżecie łącznie zarezerwowano 35 mln zł. Ostatnio w ramach oszczędności zmniejszono tę sumę do 25 mln zł. To bardzo mało. Ale jest jeszcze większy problem: do instytucji, które miałyby organizować obchody, nie dotarły od rządu żadne dyspozycje.

W Gdańsku uroczystości miało przygotowywać Europejskie Centrum Solidarności. - Na razie nic nie organizujemy. Nie mamy żadnych zleceń od rządu, żadnych umów. O tym, jakie imprezy mają odbyć się w Gdańsku, dowiaduję się z prasy - mówi rzeczniczka ECS Katarzyna Kaczmarek. Z inicjatywy Ośrodka "Karta", popularyzującego najnowszą historię Polski, już w październiku ubiegłego roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbyła się debata intelektualistów o stanie przygotowań obchodów. Uczestnicy spotkania ostrzegli wówczas rząd, że działa opieszale i nie ma pomysłu na organizację święta. - To był nasz krzyk rozpaczy i próba zmobilizowania rządu - mówi "Polsce" jeden z uczestników tamtego spotkania.

Dla odpowiedzialnego za obchody ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego problemem nie jest chaos organizacyjny, ale mały budżet. Ale pociesza się, że w Berlinie z powodu kryzysu odwołano koncert The Rolling Stones. Zdrojewski nie wspomina jednak, że zarówno Niemcy, jak i Czesi wyprzedzili nas w przygotowaniach o lata świetlne. Z Pragi do Drezna pojedzie "pociąg wolności", a na wielką wystawę sztuki na berliński Alexanderplatz przybędą artyści z całego świata. W ten sposób przegrywamy walkę o pamięć. Już wkrótce upadek komunizmu może kojarzyć się na świecie nie z Solidarnością, ale z murem berlińskim i czeską aksamitną rewolucją.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.