Facebook Google+ Twitter

Nie masz czasu? Idź do banku!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-16 08:36

W dzisiejszym świecie każda chwila jest na wagę złota. Co zrobić, gdy mimo starań wolnego czasu wciąż brakuje? Jest na to sposób!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Team_touching_hands.jpgOd 2007 roku w na terenie całej Polski działają "Banki czasu". Najprawdopodobniej pierwszy z nich zaczął funkcjonować w Łodzi. "Banki czasu" działają na zasadzie bezgotówkowej wymiany usług pomiędzy jego użytkownikami. W zależności od umiejętność "klienci" banku deklarują, co mogą zrobić dla innych.

Zakres usług zarejestrowanych w takim nietypowym banku jest bardzo szeroki. Możemy np. zlecić komuś upieczenie ciasta (najpopularniejsza usługa), można nawet nauczyć się języka japońskiego od podstaw. Wszystko zależy od tego, co jest nam najbardziej w danej chwili potrzebne.

Na świecie instytucje oparte na wzajemnej pomocy są bardzo popularne. Ich historia ma swój początek w kulturze słowiańskiej. Wówczas taką dobrowolną sąsiedzką pomoc nazywano tłoką. Pojęcie "tłoka" występuje nawet w "Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem" Mikołaja Reja z 1543 r.

Jednak znana dzisiaj formuła "Banków czasu" powstała w 1980 r., kiedy to amerykański prawnik Edward Cahn stworzył określenie "Timedollars". Jego pomysł był bardzo prosty i opierał się na poświęcaniu swojego wolnego czasu lokalnej społeczności.

Poniżej lista kilku "Banków czasu":
1. bankczasu.org.pl
2. bankczasu.prv.pl
3. radomskibankczasu.pl
4. bankczasu.gsi.pl
5. bankiczasu.eco.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że banki czasu nie udzielają kredytów... Wziąłbym ze trzy miesiące na 10 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.