Facebook Google+ Twitter

Nie masz prawa jazdy? Zobacz, co zmieni się w procedurze egzaminu

Ministerstwo infrastruktury zapowiada zmiany w procedurze egzaminu na prawo jazdy. Pula pytań teoretycznych zostanie rozszerzona, a kursanci nie będą znać ich treści - informuje Tomasz Budzik z portalu Wirtualna Polska.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, ich projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole... / Fot. Marcin.sobczyk, Wikimedia CommonsW lutym 2012 r. procedura egzaminu na prawo jazdy ulegnie zmianie. Ministerstwo infrastruktury zapowiada liczne modyfikacje, które mają na celu podwyższyć poziom trudności w części teoretycznej. Pula pytań zostanie rozszerzona do 3 tys. (wcześniej liczyła 300 zadań - przyp. red.). Jednak ich treść nie zostanie opublikowana. Zabieg ten ma sprawdzić czujność potencjalnego kierowcy i umiejętność szybkiej reakcji na wydarzenia drogowe.

To nie jedyna trudność dla kursantów, której będą musieli stawić czoła. Tomasz Budzik z serwisu Wirtualna Polska informuje, że zmieni się również procedura udzielania odpowiedzi. Zdający nie będzie mógł powracać do zadań i kilkakrotnie dokonywać wyboru. Co więcej, jedynie jedna odpowiedź będzie prawidłowa. Na jej zakreślenie system zapewni minimum czasu. Egzamin potrwa krócej niż w latach ubiegłych.

Dowiedz się więcej o nowej formule egzaminu

 / Fot. Szczepan1990., własność publicznaŚwieżo upieczeni kierowcy będą musieli oznakować swoje auta za pomocą białej naklejki ze znakiem liścia klonu. Zielony symbol powinien towarzyszyć im na drodze przez osiem miesięcy (od daty egzaminu - przyp. red.). Przez ten czas początkujących obowiązywać będą ograniczenia prędkości: 50 km/h na terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Ostatnim etapem nauki będą: obowiązkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa oraz krótki kurs praktyczny, które należy odbyć między 4. a 8. miesiącem od daty zdanego egzaminu na prawo jazdy. Po 2. latach od uzyskania dokumentu, nowicjusz może rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zawsze byli sa i beda ludzie i ludziska , kazdy jest inny ma swoj temperament .Mysle ze najgorsza jazda jest prosta brawura. Kazdy kierowca osiaga pewien stopien panowania nad samochodem , jest pokusa jechac szybciej byc mistrzem kierownicy i miec wszystko w tyle , pycha, ja jestem najlepszy , szybszy . Glowny blad tkwi juz na kursie, jest presja na kierujacego aby jezdzil szybciej by jak najszybciej dorownal do pewnego poziomu po prostu nie kazdy umie tak szybko sie nauczyc jezdzic, uwazam ze niema na to okreslenia po prostu kierujacy ma swoj czas na nauke w pewnym momecie opanowuje testy , jazde i wtedy powinien przystepowac do egzaminu. Kazdy kierowca powinien byc pewny ze wie jak jezdzic , i to udowodnic podczas egzaminu . Jak zawsze teoria swoje a praktyka swoje musimy wiedziec co nalezy w praktyczny sposob zrobic i po prostu to zrobic,blad tkwi w tym jak zostali nauczeni czy naprawde zdali egzamin czy tylko sie udalo zaliczone . Uwazam ze to jest temat rzeka, jest tyle przypadkow ze wielu by nigdy niezdalo egzaminu a nauka swoje a praktyka swoje , ogulnie mowiac to skomplikowane niema idealnych kierowcow i nie bedzie ludzie gineli i beda ginac na drogach to jest samo zycie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

po pierwsze - cieszę się, że mam prawo jazdy
po drugie - dorzucam grosik do ogródka narzekania na kursy nauki jazdy: znam ludzi, którzy nie powinni wsiadać do auta, bo zdane prawo jazdy wywołało u nich odruch "jestem bogiem szos" - i tną ile popadnie; tymczasem, już na kursie swoje cwaniactwo drogowe mogli rozwijać, bo nie spotykała ich za to żadna uwaga ze strony prowadzącego; ograniczenia prędkości nie istniały dla nich ani przed, ani w trakcie, ani po kursie prawa jazdy; umiejętności nie miału tu znaczenia-dziś nie wszyscy z tych ludzi żyją;
niestety Państwo Prowadzący nie mają możliwości odmówić zakwalifikowania kogoś na egzamin; testy psychologiczne..? zupełnie nic nie mówią o tym, że ktoś jest wariatem drogowym, bo nie spotkałam się z taką jednostką chorobową...
zmiana - wątpliwej jakości, ale pełnowymiarowe szkolenia (z fantomami, defibrylatorami itp..) z udzielania pierwszej pomocy - popieram w 100% ...szkoda, że poza większymi miastami taki kurs leży poza zasięgiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W idiotów kraju jak w raju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
K Laszek
  • K Laszek
  • 30.08.2011 18:04

na drogach wiecej wypadkow w wiekszosci przez tych mniej wyedukowanych nowych kierowcow i kazda proba dot spoleczenstw o mniejszej wyobrazni mniej zdyscyplinowanych napotyka na opor nawet w sprawie bezpieczenstwa na drodze ktore rowniez dotyczy pieszego Uwazam ze skok cywilizacji ktory nas dotknal po okresie stagnacji komunizmu socjalizmu wyzwolil nieobliczalny ped posiadania pojazdu brawurowej jazdy tylko skutecze egzekwowanie zasad ruch drogowego jest w stanie powstrzymac fale wypadkow drogowych i nie ktorym niedowiarkom proponuje przyklejenie liscia zielonego na wlasnym czole KL

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomasz kamiński
  • tomasz kamiński
  • 30.08.2011 15:40

bzdura totalna

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 30.08.2011 10:54

Słuszna uwaga pana Andrzeja W.
Mój syn niedawno zdobył prawo jazdy i teraz ja muszę uczyć go poruszania się samochodem po ulicach mojego skądinąd sporego miasta. Mimo zdanego egzaminu, w godzinach szczytu ruchu drogowego nie radzi sobie jeszcze na tyle, by mu zaufać.
Czyli: za mało zajęć praktycznych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paranoja, mam samochód zarejestrowany na siebie i na córkę. Ja mam prawo jazdy od 1971 r. ona dopiero będzie je robić... I co? Mam oznakować samochód "zielonym liściem"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać od razu, że jakiś biurokrata to wymyślił. Ludzie z kursów wychodzą bez umiejętności prowadzenia samochodu i przede wszystkim powinni mieć więcej jazd zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę, że współcześnie nawet małe auta mają osiągi kiedyś zarezerwowane dla pół-sportowych. Wkuwanie na pamięć poprawnych odpowiedzi nie poprawi bezpieczeństwa dopóki policja nie przestawi się z łapania na radar na łapanie za łamanie przepisów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.