Facebook Google+ Twitter

Nie męczcie uczniów po feriach. Apel kuratora oświaty

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-02-24 15:06

W dniu dzisiejszym kończą się dwutygodniowe ferie zimowe w kilku województwach: pomorskim, śląskim, lubelskim, łódzkim i podkarpackim. Jutro uczniowie pójdą do szkoły i rozpocznie się intensywna nauka, a wraz z nią klasówki i sprawdziany.

Szkoła Podstawowa/ zdjęcie ilustracyjne / Fot. Damianek3939/Wikipedia/CC 3.0/Dla uczniów z województwa pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego, to koniec zimowej laby. Jutro pójdą do szkół, gdzie czekają na nich nauczyciele, kolejne sprawdziany i kartkówki. Bo przecież te dwa tygodnie, to bardzo dużo czasu, na to by się pouczyć.

A może jednak pedagodzy pozwolą im jeszcze żyć przez najbliższy dzień (lub nawet kilka) wspomnieniami mile spędzonych ferii? Może wezmą sobie do serca apel Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera?

"Szanowni Państwo,

kończą się ferie, które dla uczniów i nauczycieli powinny być czasem zasłużonego odpoczynku i rekreacji. Niektórzy z naszych podopiecznych wypoczywali w miejscu zamieszkania, inni wyjechali na zimowiska czy obozy sportowe. Wielu powróci do domów w ostatnim dniu ferii. Prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych jest zagwarantowane w art. 31 Konwencji o prawach dziecka. Zagadnienia te regulują również statuty szkół. Aby z prawa do wypoczynku uczniowie mogli w pełni skorzystać w czasie wyznaczonym przez Ministra Edukacji Narodowej kalendarzem roku szkolnego, zwracam się z prośbą, aby nauczyciele nie planowali i nie przeprowadzali w pierwszych dniach zajęć po powrocie uczniów do szkoły, szczególnie 25 lutego w poniedziałek, kartkówek i klasówek. Przed uczniami - aż do wakacji - pozostał okres wytężonej nauki. Będą odrabiali zadania domowe, przygotowywali się do rożnych form sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności. Z pewnością będą mogli skorzystać z możliwości utrwalenia swoich wiadomości i uzyskania jak najlepszych ocen.

Śląski Kurator Oświaty
Stanisław Faber

Katowice, 21 lutego 2013 r."
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Ciekawe czy nauczyciele spełnią prośbę pana Fabera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, widocznie pan Bomba coś nie tak ma z metryką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, tam nie ma Kapitana :P ani żadnego innego faceta w wieku 111 lat :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Darek Szczecina

Może na ten temat wypowie się któryś z kuratorów bliżej świąt?

Testy szóstoklasistów, to nadal dość kontrowersyjny temat (tak jak i testy trzecioklasistów).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj tam oj tam co ze mnie za pan ......chodzę do szkoły :)
Migam się jak mogę , jak się semestr kończy to lecę w piętkę . Niżej 4 nie spadam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bomba, zdarza się. Wiele osób i tak by mogło pozazdrościć panu i wieku http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najstarszych_ludzi_w_Polsce i sprawności umysłowej. Proszę się więc tak bardzo nie martwić tym niedopatrzeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mogłem tego nie zauważyć pani Ewo ? Co za gapiostwo ! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak do Konwencji o prawach dziecka i prawie do wypoczynku ma się wyznaczenie testów dla szóstoklasistów zaraz po świętach wielkanocnych? To przecież nie jakaś tam kartkówka ani klasówka, to poważny sprawdzian nabytych umiejętności i kompetencji w szkole podstawowej, rzutujący na dalsze kształcenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaak, bo nauka to męka ponad miarę, a nie radość poznawania... czytania, odkrywania... dociekania... Zgubnych efektów danego podejścia - przecież nie tylko w pierwszym dniu po feriach, lecz w całym roku - mamy wiele, nie trzeba ich przywoływać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz rolę guwernantek pełnią nianie, ale to przy dzieciach najmłodszych. Starsze podlegają obowiązkowi szkolnemu. System szkolnictwa w Polsce przez ten czas przeszedł spore zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.