Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7491 miejsce

Nie miał 1500 zł na operację, został bez kciuka

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-07-15 10:44

Waldemar B., 41-letni kierowca z Wielunia, zgłosił się do ambulatorium pogotowia z urwanym kciukiem lewej dłoni. Powinien trafić do szpitala, ale odmówił, twierdząc, że... nie ma czasu ani pieniędzy, a nie jest ubezpieczony.

dr Antoni Rapiejko opatrzył tylko kikut. Za 72 zł. - Mężczyzna miał urwaną znaczną część palca - mówi dr Antoni Rapiejko, dyżurny chirurg pogotowia. - Jak twierdził - przez lewarek, za pomocą którego zmieniał koło w samochodzie ciężarowym. Przyjechał zresztą właśnie tą ciężarówką. Gdy zjawił się w ambulatorium, oświadczył, że nie chce jechać do szpitala, gdyż mu się spieszy i nie ma pieniędzy na operację, która - przy braku ubezpieczenia - kosztowałaby ok. 1500 zł. W tej sytuacji w ambulatorium wyrównaliśmy mu uszkodzoną kość kciuka i zszyliśmy ranę, na którą został założony opatrunek. Zabieg w pogotowiu kosztował go 72 zł. Zaraz wyruszył w dalszą trasę. Z czymś takim lekarze łódzkiego pogotowia jeszcze się nie spotkali.

- Pacjent postąpił nierozważnie, nie godząc się na hospitalizację - mówi dr Mieczysław Nikiel, chirurg z oddziału chirurgii ręki szpitala im. WAM w Łodzi. - Amputacja kciuka jest poważnym zaburzeniem funkcji ręki, gdyż uniemożliwia chwyt i wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Na oddziały chirurgiczno-urazowe łódzkich szpitali, m.in. im. WAM, Kopernika, Jonschera, i na pogotowie ratunkowe trafia codziennie prawie 50 osób z poważnymi ranami dłoni i rąk. Mają obrażenia spowodowane piłą tarczową albo ostrymi lub ciężkimi narzędziami podczas wykonywania prac w domu, w pracy i na działce. Średnio każdy przyjęty pacjent ma skaleczone dwa palce.
(ew)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.