Facebook Google+ Twitter

Nie miej płytkiej wyobraźni, czyli bezpieczne wakacje nad wodą

Wakacje na półmetku. Cóż może być wspanialszego od ciepłego, wygrzanego piasku na plaży i atmosfera wakacji. Nie możemy zapomnieć, że woda, nawet ta bezpieczna i spokojna, może okazać się zagrożeniem. Wybierajmy bezpieczne kąpieliska.

Wybierajmy bezpieczne kąpieliska
 / Fot. Dorota MichalczakCóż może być wspanialszego od ciepłego, wygrzanego piasku na plaży i atmosfera wakacji. Nie możemy zapomnieć, że woda, nawet ta bezpieczna i spokojna, może okazać się zagrożeniem.
W tym roku o bezpieczeństwo przebywających na plaży i kąpiących się w wodach Błędna zadbało Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, zatrudniając służby ratownicze Stowarzyszenia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zbąszyniu. Nad bezpieczeństwem kapiących się w zbąszyńskich łazienkach, codziennie od pierwszego do ostatniego dnia wakacji czuwa dwóch ratowników w godz. 10.00 – 18.00.

Kiedy możemy się kąpać a kiedy jest to zabronione?
 / Fot. Dorota Michalczak - Symbolami stosowanymi w celach informacyjnych są flagi. Wywieszona flaga biała oznacza kąpielisko strzeżone, natomiast flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli ze względu na niesprzyjające ku temu warunki. Brak flagi sygnalizuje nam, że na dyżurze nie ma żadnego ratownika - powiedział ratownik czuwający nad bezpieczeństwem kąpiących się.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska
 / Fot. Dorota MichalczakPodstawową zasadą jest przestrzeganie regulaminu kąpieliska, i stosowanie się do zaleceń ratownika. Do wody wchodzimy powoli i ostrożnie stopniowo się ochładzając. Nie wskakujemy do niej bezpośrednio po opalaniu się, ponieważ ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna i nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Nie pływamy bezpośrednio po spożytym posiłku (należy odczekać 2 godziny). Nigdy nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Wypływając daleko musimy uważać gdyż nie mamy pewności jaka jest tam głębokość, dno jeziora może się gwałtownie zmienić. Nie skaczemy do wody „na główkę”.

Zwracajmy baczną uwagę na dzieci
 / Fot. dMusimy zwracać uwagę na to, co dzieje się w naszym otoczeniu – szczególną troską otoczyć kąpiące się dzieci. Nie należy pozwalać 4-7 latkom, korzystać ze zjeżdżali. Basen jest dość głęboki i maluch sobie sam nie poradzi. Ta atrakcja jest przeznaczona dla dzieci od lat 8 – umiejących pływać. Po pomostach należy chodzić ostrożnie, gdyż często bywają mokre i łatwo można się poślizgnąć. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów wodnych, zawsze zakładajmy kamizelkę ratunkową. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na jej założenie.

Informacje na wodzie
 / Fot. Dorota MichalczakOprócz flag, na wodzie znajdują się specjalne boje, pełniące funkcję informacyjną. Boja biała oznacza brodzik dla dzieci (głębokość wody do 40cm), boja czerwona – koniec strefy dla nieumiejących pływać (głębokość wody do 1,20m). Boja żółta informuje, że skończyła się strefa dla umiejących pływać. Ratownik może zwrócić uwagę osobie, która nie stosuje się do przepisów poprzez sygnał dźwiękowy. Krótki gwizdek oznacza zwrócenie uwagi, natomiast seria długich gwizdków nakazuje wyjście z wody. Na plażę należy zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego. Zapas wody i napojów oraz nakrycie głowy chroniące przed udarem – dodał ratownik.

 / Fot. Dorota MichalczakDbajmy o bezpieczeństwo innych
Ratownicy apelują do korzystających z kąpieliska, żeby po zakończeniu ich dyżuru nie przesiadywali na pomostach popijając alkohol. Często kapsle, puste butelki, trafiają do wody, które są stłuczone. To może doprowadzić do skaleczeń. Nie zawsze uda się całkowicie teren oczyścić. Ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem kąpiących się, wypoczywających na plaży zawsze udzielą pomocy i porady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ważne wskazówki bezpieczeństwa nad wodą, warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.