Facebook Google+ Twitter

Nie milkną echa budapesztańskich zamieszek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-08 07:59

Węgierska policja prowadzi intensywne śledztwo w sprawie zamieszek, które wybuchły w sobotę w Budapeszcie podczas "marszu godności" gejów i lesbijek.

W starciach przeciwników manifestacji z policją zostało rannych 18 osób - aresztowano 56 uczestników zajść.
Eva Tafferner - rzeczniczka głównej komendy policji w Budapeszcie poinformowała, że w mieszkaniu przy ulicy Andrassiego, którą wiodła trasa pochodu, aresztowano sześć osób i skonfiskowano nieznane, żrące chemikalia oraz całą partię strzykawek i butelek.

Chemikaliami wypełniano puste skorupy jaj, które rzucano następnie z balkonu na policjantów i uczestników marszu. Policyjni eksperci starają się ustalić skład tajemniczej substancji, która wywoływała rozległe i głębokie poparzenia.

Sobotnie zamieszki potępiły wszystkie ugrupowania polityczne w kraju. Premier Węgier Ferenc Gyurcsanyi w oświadczeniu złożonym przed gmachem Zgromadzenia Narodowego zaapelował do Węgrów o przeciwstawienie się "aktom terroru i bezprawia" ze strony garstki "ekstremistów, którzy terroryzują społeczeństwo".

Przeciwnicy "marszu godności" zaatakowali w sobotę 450 uczestników pochodu rzucając w stronę maszerujących koktajle Mołotowa, cegły, jaja i butelki. W tłumieniu zamieszek wzięło udział 6 tysięcy funkcjonariuszy. Uczestników marszu musiano ewakuować wagonami metra. Szkody materialne oceniono na kilka milionów forintów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.