Facebook Google+ Twitter

Nie młotem, a demokratycznym batem struganie radnych

W średniowieczu dwaj księża-inkwizytorzy dominikańscy wydali "Młot na czarownice" – podręcznik łowców czarownic. W Elblągu wymyślono dziś bat na leniwych wybrańców społeczności, którzy w miejskiej radzie zasiadają, raczej dla przyjemności.

Kiedyś było słynne hasło Lecha Wałęsy: Ludzie bierzcie sprawy w swoje ręce! I zaczęli brać. Skończyło się to niczym. Bo wplątali się politycy. Także ze związku "Solidarność". Tak postawili sprawy jak chcieli. Teraz ma być inaczej. Ludzie znowu chcą brać sprawy w swoje ręce. I chyba wezmą. Demokratycznie. Politycy nie przeszkodzą. No, może zechcą. Ale to będzie w Elblągu. A tu rządzi Platforma. Więc nie powinna ludziom przeszkadzać. Zwłaszcza tym dobrej woli. Dobrej woli nie brak elbląskim młodym, ambitnym, zainteresowanym polityką i miastem. Zrobili już pierwszy krok. Powołali Młodzieżową Radę Miasta Elbląga. Od stycznia 2012 roku chcą przystąpić do regularnych konsultacji społecznych w żywotnych sprawach miasta i społeczeństwa.

Młodzieżowa Rada Miasta ma już za sobą pewne doświadczenia w działalności społecznej. Z powodzeniem zorganizowała Maraton Pisania Listów w obronie więźniów politycznych. Obecnie czyni starania, aby Stare Miasto stało się przyjazną dla mieszkańców dzielnicą biznesu i rozrywki. Według Młodych projekt ten ma na celu zjednoczyć mieszkańców dla dobra Starówki. Pod tym kątem będą prowadzone konsultacje i rozmowy, m.in. z władzami. W połowie stycznia Młodzieżowa Rada chciałaby zacząć wprowadzać, oczywiście na zasadzie uzasadnionych sugestii, kilka zmian w Zarządzie Komunikacji Miejskiej. Będzie wnosić o wprowadzenie biletów 24-godzinnych, wzmożenie funkcjonowania linii nocnej również w piątki i soboty oraz uporządkowanie ruchu pasażerów przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwajów i autobusów miejskich.

Na wzór młodych elblążan, także starsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. 28 grudnia br. rusza w Elblągu, zapewne pierwszy tego typu w kraju, BAR. Nie będzie to jednak ośrodek żywienia a instytucja społeczna zajmująca się badaniem aktywności radnych. Nadano jej ambitną a jednocześnie wymowną nazwę: "Barometr Aktywności Radnych" (BAR). Tak, więc 28 grudnia o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim ogłoszony zostanie pierwszy ranking aktywności radnych Rady Miasta Elbląga w roku 2011, czyli skrótowo - "Rozdanie Asów". No cóż, jeśli tygodnik "Polityka" rozdaje, czyli wręcza "Paszporty" - Elbląski Komitet Obywatelski może wręczać "Asy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.