Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

137 miejsce

Nie mówię, ale rozmawiam. O metodzie Blissa słów kilka

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Czy zastanawialiście się kiedyś jak porozumiewają się osoby, które nie mówią, a do tego mają sparaliżowaną cześć ciała?

Znaki Blissa / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bliss-symbole1.PNGJakiś czas temu napisała do nas e-mail pewna dziewczyna: "Mam na imię Kasia. Proszę o kontakt". Odpisałyśmy, podając numer komunikatora internetowego Gadu - gadu. Odezwał się nieznany numer. Nieznajoma poinformowała nas, że choruje na dziecięce porażenie mózgowe - czterokończynowe i nie mówi. Zapytała czy to, że jest tak bardzo chora, stanowi dla nas jakiś problem. Odpisałyśmy, zgodnie z prawdą, że nie. Rozmawiałyśmy, jak się okazało, dziewczyna dzięki pomocy osób trzecich bez problemu porusza się po świecie internetu. - Jak ty porozumiewasz się ze światem? -zapytałyśmy. Dziewczyna odpowiada, że zna Język Blissa.

Co to jest język Blissa?

Język Blissa to nazwa systemu porozumiewania się, gdzie zamiast mowy stosowany jest zapis graficzny słów. Podstawowy słownik zawiera ok. 3000 symboli, z których można zbudować ponad 6000 słów. Katarzyna używa wersji rozszerzonej języka, to jaki będzie używany przez osobę chorą zależy od intelektualnych możliwości użytkownik. - Ludzie mówią, że jest on dla nich jak test na inteligencję - napisała nam dziewczyna i po chwili dopisała - Ponieważ nie mówiłam, a dobrze dogadywałam się w rodzinie, a trudniej było z obcymi, dlatego zaproponowano mi naukę tego języka.

Warto dodać, że dziewczyna skończyła liceum, bez problemu udało jej się "dogadać" z nauczycielami. Na stronie internetowej poradnika logopedycznego , gdzie możemy znaleźć dwa bardzo długie i ciekawe artykuły o metodzie Blissa wyczytałyśmy, iż " Metoda Blissa jest jedną z wielu form komunikacji. To nie dziecko przystosowujemy do metody, lecz odwrotnie. Stąd tak ważna jest obserwacja i ocena aktualnych i potencjalnych predyspozycji dziecka do użycia takiej właśnie formy komunikacji. O tym, kiedy, w jakim zakresie, na jak długo, w jakim celu i w jakiej formie wprowadzić można metodę Blissa, decyduje szereg czynników."

Jak wygląda korzystanie z symboli Blissa?

Komunikacja z chorą osobą po przez ten kod językowy nie jest trudna nawet jeżeli nigdy nie miało się styczności z osobami niemówiącymi. Najczęściej do tego celu tworzy się indywidualną tablice Blissa. Pomoc taka i jej wygląd są dostosowane indywidualnie do umiejętności i potrzeb posługującego się tablicą. Symbole mogą być wskazywane palcem wskaźnikiem umieszczonym na głowie lub oczami. Trzeba pamiętać, że użytkownicy tego sposobu porozumiewania się są najczęściej osobami niepełnosprawnymi ruchowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Robert Latos
  • Robert Latos
  • 03.06.2012 14:41

Witam wszystkich .Widziałem kiedyś w telewizji program o chłopcu ,który ze światem porozumiewał się
za pomocą języka Blissa .Poruszyło mnie to bardzo i chciałbym spróbować pomóc takim ludziom.Potrzebuję
symboli języka Blissa w wersji podstawowej lub jak to możliwe rozszerzonej. Po długich poszukiwaniach dotarłem do tej strony .oto mój adres blinker@onet.eu .Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marzena Mieszkowicz
  • Marzena Mieszkowicz
  • 15.07.2011 19:50

Zapraszam do Poradnika Logopedycznego, który teraz znajduje się pod adresem:
http://www.poradnik-logopedyczny.pl
Znajdziesz tu zakładkę, duży dział z opisami różnych metod i form komunikacji wspomagającej i alternatywnej, a w rozdziale komputerowym poczytasz o różnego typu urządzeniach peryferyjnych dla osób niepełnosprawnych.
Serdecznie zapraszam
Autorka: Marzena Mieszkowicz – neurologopeda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam osoby posługujace się językiem Blissa. Warto dodać, że to od zdrowych często zależy czy zechcą rozmawiać z osobą korzystającą z alternatywnych form komunikacji. I nie będzie im przeszkadzało , że rozmowa nie przebiega tak szybko jak wtedy gdy obydwaj rozmówcy posługuja się głosem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni ! Może warto o tym w jaki sposób osoby niewidome mogą wmiare normalnie funkcjonować warto napisać ? Warto też dodać że tego typu oprogramowanie jest bardzo drogie... Niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 22:24

Jarku jak czasami słuchasz radia Białystok to można tam ją usłyszeć, gdyż czasami tam pracuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 22:23

Nawiązując do tematu dodam, że wiem w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń porusza się po internecie osoba niewidoma :) Coś wspaniałego, jaka to niezastąpiona dla niej możliwość kontaktu z wieloma ludźmi i światem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przygotowując materiały do tego artykułu, poznałyśmy wiele form komunikacji osób niepełnosprawnych ze światem, okazuje się że ci ludzie mogą żyć "Normalnie", tak jak im pozwala choroba, jednak do tego potrzebne jest wsparcie finansowe i chęci otoczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to kolejny agrument za wprowadzeniem jak najszybszym programu "narodowego" rozbudowy sieci internetowej w Polsce w oparciu o rozbudowę zarówno infrastruktury technicznej jak również łamaniem "barier" jego dostępności / konieczne wsparcie finansowe dla tych których na to autentycznie nie stać /.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2009 17:05

Bardzo ciekawe Marto!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wspaniale, że wymyślono i upowszechniono takie metody komunikacji. Dano dużej grupie ludzi mozliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Kontakt z drugim czlowiekiem, mozliwość wyrażania swoich mysli, poglądów, uczestnictwo w dyskusji czy korespondencji to dar ułatwiajacy takim osobom codzienne życie.To im się po prostu nalezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.