Facebook Google+ Twitter

Nie możemy się wyzwolić z sentymentalizmu i konformistycznej mentalności?

Gdy czytamy polską literaturę klasyczną, słuchamy największych polskich kompozytorów, czy nawet polską muzykę rozrywkową i piosenki, nie możemy się oprzeć wrażeniu, że to takie sentymentalne, smutne, że nie ma w tym krzty radości życia.

Nawet muzykę naszego największego kompozytora Fryderyka Chopina, na zachodzie oceniają jako ckliwą i sentymentalną. Czyżby wyrażała podstawę naszej polskiej mentalności: niewiarę w siebie, smutek, samotność i dramat.

Oglądając w telewizji koncerty, na których występują zachodni i polscy wokaliści, łatwo zaobserwować różnice. Zachodnia muzyka jest rytmiczna (z ostro wybijanym rytmem), wesoła, kipiąca radością życia, polska ze słabym rytmem, smutna, sentymentalna. Nie dziwię się, że tak trudno polskim przebojom przedrzeć się na światowe listy, gdzie króluje rytmiczna muzyka, powtórzę jeszcze raz „kipiąca radością życia”.

Wiadomo, że los nie szczędził Polsce i Polakom tragicznych wydarzeń, ale nawet najtragiczniejsze wydarzenia niosą w sobie dozę wesela i radości. Oczywiście wszystko zależy od sposobu patrzenia na świat, na każde wydarzenie i umiejętności znajdowania w nich także radosnych i śmiesznych stron.

Niepokojącym objawem jest to, że młodzież powiela przyzwyczajenia, mentalność i nastawienie do życia swoich przodków, że tak naprawdę nie potrafi się bawić. Nawet "przyszłość narodu" - brać studencka odbywa, "zalicza" Famę, zresztą zaprogramowaną jako cykl koncertów, zamiast wesołych parad, zabaw na "świeżym powietrzu". Byłem w sobotę w Świnoujściu, gdyby nie nieliczne plakaty przyjezdny turysta nie zorientowałby się, że w Świnoujściu odbywa się 40 Jubileuszowa Fama.

Może nadszedł już czas abyśmy wyzwolili się z okowów naszego sentymentalizmu, rozpatrywania polskiej martyrologii, może zaczniemy się uczyć cieszyć z życia i przelejemy to na naszą literaturę, kompozycje, muzykę i teksty piosenek. Niech śmiech, radość, zabawa zaczną leżeć w polskiej naturze i mentalności, w naszym narodowym charakterze.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.08.2010 21:40

Panie! Ale to zależy od osobowości,czyli,jaki jest osobnik,taką muzykę on sobie zamawia.Na przykład dziś człowiekowi podoba się muzyka sentymentalna, a jutro on chce posłuchać pieśni patriotyczne,lecz to nie znaczy,że dziś on pesymista,a jutro optymista,taki jest jego nastrój na dzień dzisiejszy, i tyle.A może panu chodziło o jakiś inne rytmy,chociaż by:wesołe i optymistyczne rytmy niemieckich marszów.Ale to zależy od gustu,i politycznych nastrojów.
Lecz,uważam,że w polskiej media przestrzeni jest wszystko,od rapu do kabaretu.I dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O co Panu chodzi ten misz-masz jest oderwany od kontekstu czasu. Chopin umiejscowiony ale reszta? Górecki jest ckiliwy? itd itd. Literatura klasyczna jej już nie ma. Rylski Rymkiewicz to jedyni epigoni pięknego słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż mam począć? - wciąż nie wiem.
Jak to marnie bywa,
Gdy życie się zapali
A gwiazdy nie zbywa.
Takiej, co to prowadzi
Obłąkanych w szale, w zamęcie trosk,
Cierpień, pragnień i rwących zachwytów.
W szale życia bez dna i bez szczytów.

Musić, Panie Jacenty - dla Polski zabrakło gwiazdy. Dlatego nie mamy tych - rwących zachwytów i szczytów. Jakoś tak się składa, że nie mamy się z czego cieszyć. Wystarczy spojrzeć w pobliże, daleko nie trzeba szukać i wszędzie widzimy, słyszymy kłótnie i swary. Jak ktoś, czegoś dokona, to zaraz znajdzie się wielu innych, co go stłamszą, zadepczą. Ostatnio najbardziej mnie bulwersują sprawy gospodarcze, nie wspominając o politycznych. Te gospodarcze, to niech Pan zauważy, brakuje nam energii, ale z wód geotermalnych nie chcemy korzystać, wynalazku lubelskich uczonych też nie możemy wdrożyć, tu link: http://www.bankier.pl/forum/temat_rewolucyjna-wynalazek-naukowcow-z-lublina-paliwo-z-dwutlw-pawlak-na-tak,6698606.html Upamiętnienie Smoleńskiej Tragedii, w której zginęli przedstawiciele Polskiego Narodu, wywołało wrzawę, społeczną, polityczną i medialną. - To ma nas cieszyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niepokojącym objawem jest to, że młodzież powiela przyzwyczajenia, mentalność i nastawienie do życia swoich przodków, że tak naprawdę nie potrafi się bawić" - tu się chyba nie zgodzę. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.