Facebook Google+ Twitter

Nie musisz mieć dowodu osobistego by kupić grę komputerową

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-24 07:19

Gracze mogą spać spokojnie. Sprzedaż gier dla dorosłych za okazaniem dowodu okazała się fikcją! "Dziennik" niepotrzebnie wszystkich nastraszył.

 / Fot. AKPANa początku czerwca, na łamach "Dziennika" ukazał się artykuł pt. „Gry komputerowe na dowód”. Przedstawiono w nim personel Empiku, legitymujący przez okazanie dowodu klientów kupujących gry. Ta sprawa wywołała niemałe kontrowersje. Niepotrzebnie.

Dominika Urbańska ze Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego, która współpracuje z Empikiem, zdementowała rewelacje „Dziennika”.
- To informacja nieprawdziwa. Planujemy kampanię informacyjną skierowaną do rodziców, jednakże o legitymowaniu klientów nie było mowy. Nie mam pojęcia skąd mogło im [„Dziennikowi” - przyp. red.] przyjść to do głowy - mówi Urbańska.

Screen ze strony Empik.pl / Fot. www.empik.plJak nam powiedziała Urbańska, SPIDOR zajmuje się szkoleniami nauczycieli, wychowawców, a także w ostatnim czasie personelu Empiku. - Gry, podobnie jak książki i filmy, mają ograniczenia wiekowe. Jest nim PEGI (ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier). Ma na celu chronić dzieci przed niepożądanymi treściami, takimi jak przemoc, wulgaryzmy, narkotyki, seks, dyskryminacja, hazard.

Istnieje wiele gatunków gier: edukacyjne, akcji, horrory, strategiczne, przygodowe itp. Nie są one adresowane wyłącznie do najmłodszych. Przeważającą grupą docelową są dorośli. Jednak gry dla dorosłych często trafiają w ręce niepełnoletnich. Co gorsze, dzieje się to za zgodą nieświadomych rodziców.

SPIDOR planuje w wakacje rozpocząć kampanię medialną, której celem będzie szerzenie wiedzy na temat PEGI oraz promowanie świadomego uczestnictwa rodziców w kontaktach dzieci z komputerem. W tym celu przeszkolił kadry sieci handlowej Empik.

Zatem "Dziennik" zbytnio się pospieszył i napędził wszystkim stracha. W internecie już zagrzmiało o rzekomej dyskryminacji, ograniczeniu wolności konsumentów, powoływano się na przeróżne przepisy i kodeksy prawa. Wszystkie te zapędy okazały się zbędne. Nikt nikomu nie będzie kazał okazywać dowód. Nie przy zakupie gry.

Co ciekawe, niechlubny artykuł wyparował z sieci. Pozostały po nim jedynie (lub aż) uwagi internatów na temat legitymowania klientów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kampania medialna to dobry pomysł. Rodzice nie mają zielonego pojęcia, o oznaczeniach PEGI (a niektórzy mają je zwyczajnie tam gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę). Legitymowanie to właściwie nawet niezły pomysł o ile będzie się je stosować tylko do gier 18+.

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Stanach żadne dziecko nie kupi gry dozwolonej od lat 18, 2 lata temu byłem i przy każdych zakupach w Wal-Marcie legitymowano mnie przy zakupie gier na konsole. Tak sobie myślę że taki zakaz to by istniał tylko na papierku bo każdy chce zarobić i dzieciakom sprzedają w wielu miejscach tytoń i alkohol.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2009 13:02

Szczerze mówiąc to nie bardzo wiem, w czym problem. Artykułu z "Dziennika" tez nie czytałem, ale nie sądzę, żeby było w nim napisane o legitymowaniu klientów przy zakupie wszystkich gier, chodziło pewnie o gry przeznaczone dla dorosłych. A w takim wypadku jeśli sprzedawca ma wątpliwości, czy konsument ma ukończone 18 lat, powinien mieć prawo poproszenia o dowód tożsamości (tak jak w przypadku sprzedaży alkoholu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet nie wiedziałem, że był taki tekst - jakoś mi umknęło. To by świadczyło, po raz kolejny, o niekompetencji "Dziennika", który znów chyba szukał sensacji tam, gdzie jej nie było... Tak czy inaczej, brawa dla Łukasza za dotarcie do źródeł i wyjaśnienie sprawy.

Pomyśleć - co to by było, gdyby np. takiemu 10-latkowi nie chciano sprzedać gry piłkarskiej, bo nie ma dowodu osobistego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.