Facebook Google+ Twitter

Nie nasze mięso, nie nasze fałszywki

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-11-04 08:01

Podrobione świadectwa weterynaryjne legalizowały wwóz do Rosji nie polskiej, ale amerykańskiej wołowiny. Po tych ustaleniach tarnowscy prokuratorzy umorzyli trwające rok śledztwo w sprawie dokumentów zakwestionowanych przez Rosjan.

W ubiegłym roku Federalna Służba Weterynaryjna Rosji zakwestionowała autentyczność 24 świadectw weterynaryjnych polskiej wątroby wołowej. Z dokumentów wynikało, że 470 ton towaru pochodzić miało z Zakładów Mięsnych w Tarnowie. Papiery opatrzone były m.in. pieczęciami i podpisami tarnowskiego lekarza weterynarii. Dostawy na podstawie takich fałszywek trafiały do Rosji od czerwca do sierpnia ubiegłego roku.
Wyjaśnianiem sprawy zajęła się Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Kiedy z Rosji dotarły oryginały podejrzanych dokumentów, Instytut Ekspertyz Sądowych stwierdził, że są podrobione.
- W trakcie śledztwa nie natknęliśmy się na jakikolwiek związek strony polskiej z tymi dokumentami - twierdzi Bożena Owsiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. - Rzekomo polskie mięso, którego dotyczyły fałszywe świadectwa, w rzeczywistości pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Nawet tranzytem nie przejeżdżało przez Polskę.
Wątroba drogą morską transportowana była ze Stanów do portu w litewskiej Kłajpedzie. Stamtąd dostarczono ją do terminalu celnego w Kownie, a dalsza droga wiodła do odbiorcy w Moskwie.
Dochodząc do takich ustaleń polscy śledczy korzystali z rosyjskiej i litewskiej pomocy prawnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Juz Wokulski handlował w tych rejonach i gdyby Rzecki wiedział, jakie przewały robił p. Stanisław...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.