Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wspaniałe Stulecie" i kunszt pianistki Man Li Szczepańskiej

adamikstory11
adamikstory11
Man Li Szczepańska i jej córki Awaz Lila Melodia (starsza) i Miranda Konstancja ( młodsza na koncercie muzyki chińskiej  podczas finisazu wystawy Przestrzeń Smoka w krakowskim Muzeum Narodowym lipiec 2015
Man Li Szczepańska i jej córki Awaz Lila Melodia (starsza) i Miranda Konstancja ( młodsza na koncercie muzyki chińskiej podczas finisazu wystawy Przestrzeń Smoka w krakowskim Muzeum Narodowym lipiec 2015 Jan Szczepański
Od roku Man Li profesor - nauczyciel muzyki w czterech szkołach jednocześnie, znakomita pianistka polsko chińska podsumowała swój sezon koncertowy oraz pracę z uczniami występując wraz z nimi podczas finisażu wystawy "Przestrzeń Smoka"

Co nam niesie w dzisiajszych czasach orient i ten dalekowschoddni i ten bliższy nam? Czy mamy świadmość wzajemnych odmienności ale i tego co nas łączy? A z pewnością jest taką dziedziną muzyka. Muza obywająca się także bez słów.
Czy jednak bliska jest nam na codzień poza wysłuchaniem jej w orientalnej restauracji czy koncercie muzyka na gzotycznych instrumentach? Kiedy ostatnio dużo pisałem nie tylko w tym portalu o serialu tureckim "Wspaniałe Stulecie" długo szukalem w nim melodii wykonanej także na fortepianie - znalazłem jeden utwór.
Posłchajcie w Youtube https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JTZM8tjmKBU Strona myzyczna serialu omówiona w artykule https://naszemiasto.pl/serial-wspaniale-stulecie-meral-okay-sezen-aksu-i-goran/ar/c13-4529226

( Nota bene - utalentowna i szybko ucząca się i zapamiętująca utwory Man Li Szczepańska kiedyś go wykona na żywo ku radości fanów serialu?). Także oglądając filmy chińskie szukam takich utworów i nie jest to łatwe poza filmami o chińskich czy japońskich chopinistach.

Właściwie na ten temat powinna snuć refleksje dr Maria Pomianowska, wykladowca muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej, koncertująca w wielu krajach na instrumentach etnicznych krajów arabskich i europejskich, znawczyni tych spraw muzycznych. Drugim wyjątkowym fachowcem od muzyki z dalekich krajów wschodu jest właśnie pianistka Man Li Szczepańska - pisała w końcu pracę dyplomowa na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie na temat pianistycznej muzyki chińskiej po 1949 roku, a jak wiem, analizuje pod kątem ewentualnego doktoratu chiński utwór pianistyczny "Żółta rzeka"...

Póki co zarabia na kosztowny przewód w "zwykłej" szkole muzycznej w Domosławicach niedaleko Lutosławic Pendereckich. Tam ma swoich uczniów i uczennice, które opannowały chińskie utwory na flet czy wiolonczelę. Ale swoje umiejetności pedagogiczne kształtowała już w 2009 roku podczas wielkiego tourne chopinowskiego do wielu chińskich prowincji ( nie ograniczyła się tylko do Pekinu, gdzie grała publicznie w 2005 roku gdy otwierano replikę pomnika Chopina z Szanghaju). Już wtedy prowadziła zajęcia w swojej pekińskiej szkole, a nawet w przdszkolu co wynikalo z wieku jej córek Awaz Lila Szczepańskiej a teraz młodszej Mirandy Konstancji.

Kiedy dziewczynki podrosły tańca uczyła je babcia Shuyi Li, była tancerka opery pekińskiej, potem krakowska choreografka Katarzyna Stolarczyk. Awaz uczęszcza od 2 lat do muzycznej szkoły w Nowej Hucie i gra na wiolonczeli. Pod kierunkiem mamy o babci opanowała już na tym instrumencie szereg utworów także chińskich.

Są też już pierwsze uczennice Man Li z Domosławic: Magdalena Szot, Kornelia Śliżi Anna Krężołek. Zobaczmy w clipie w okienku youtube przy artykule jak zagrały wspólnie podczas finisazu wystawy Przestrzeń smoka.

Koncert rozpoczęła sama Man Li potem wchodzą kolejni wykonawcy w tym śpiewająca piosenkę chińską Miranda Konstancja . Dla mnie zaskoczeniem było, gdy uczennica Man Li Szczepańskiej zasiadła do pianina a pani profesor chopinistka zagrała na skrzypcach. Miejsce koncertu szacowne wnęrze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. Pani dyretor MNK Zofii Gołubiew bardzo zależało aby muzycznie ubogacić tę wystawę. Jan Szczepański,manager artystki musiał przy pełnym wsparciu organizatora tego koncertu, Instytutu Konfucjusza (dr Joanna Wardęga, Tomasz Langner) w Krakowie zorganizować dostarczenie tam fortepianu. Publiczność jak na wszystkich dotychczasowych galach koncertowych Man Li przybyła bardzo licznie i niekiedy z daleka nagradzając artystki brawami.

To był najpełniejszy jak do tej pory koncert muzyki chińkiej z udziałem pianina i po raz pierwszy z towarzyszeniem innych instrumentów, przygotowany przez Man Li Szczepańską. Oczywiście ma ona jako "reżyser' koncertów pod wykonawcow ze wschodu niemałe doświadczenia by przypomnieć jej "Koncert w Krainie Żubra"(na zdjęciach przy wierszu).

Starannie dobrane utwory, muzyka, w której słyszę plusk wody rzeki Jang Tsy, oddech ciepłego wiatru znad pustyni mongolskiej nad nocnym księżycowym Pekinem... I oczywiście troche egzotycznej bajki i humoru ...

'Poniżej zdjecia przypominające koncert w Krainue Żubra z udziałem wokalistek operowych z Wietnamu w Bailowiezy - rezyser i solistka koncertu Man Li Szczzepańska. Pianstka występując z wielkimi gwiazdami operowym takimi jak Ewa Warta Smietana czy Arkadiusz Burski bardzo ceni pracę z młodymi ludźmi

Krakowska poerka Irena Kaczmarczyk
Man Li Szczepańskiej

drobna postać

pochylona nad klawiaturą
zapala słońce wznieca burze
przywiewa wiatr lub cichnie
jak skrzydła motyla
przed snem

delikatne palce
poruszają omdlałe witki

szopenowskich wierzb
galopują przez pola
gonią żagle mgieł

słyszysz?
to polskie zboże
dojrzałym kłosem szumi

i pachnie w izbie chleb

to zmierzch tak subtelnie kładzie

na łące główki traw
i mazowieckie niebo prawie śpi
pod opuszkami akordów
natchnionej Man Li

Irena Kaczmarczyk
Kraków, 4 III 2014

Na drugiej stronie dokładny program finisażowego koncertu wykaz zaprezentowwanych chińskich utworów i inne wiersze

Podajemy program. To chyba najpełniejszy koncert muzyki chińkiej z udziałem pianina i po raz pierwszy z towarzyszeniem innych instrumentów, przygotowany przez Man Li Szczepańską.

Program niedziela 5 lipca 2015 godz. 13:30
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, Al. 3 Maja 1

Koncert Fortepianowy Muzyki Chińskiej Maestry Man Li Szczepańskiej i Jej Uczniów ze Szkoły Muzycznej w Domosławicach

z okazji finisażu Wystawy "W przestrzeni Smoka" Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie 20.02-5..07 2015 pod patronatem Instytutu Konfucjusza i UJ.

Wykonawcy:
Kornelia Śliż - skrzypce, Miranda Konstancja Szczepańska -śpiew, Magdalena Szot - fortepian, Melodia Awaz Lila Szczepańska - wiolonczela, Anna Krężołek - flet.

Opracowała muzycznie Krystyna Man Li Szczepańska - gra na fortepianie i skrzypcach

1) Cai Yun Zhuiyue ( Kolorowe chmury lecące za księżycem opracowanie :Nie Er wykonanie Krystyna Man Li Szczepańska fortepian.
2) Liu Yang He ( Rzeka Liu Yang)– kompozytor Jian Zhong Wang - opracowanie Krystyna Man Li Szczepańska, wykonanie Krystyna Man Li Szczepańska fortepian i Anna Krężołek flet.
3)Zheng Xiao Yin - kompozytor Yinghai Li, opracowanie Krystyna Man Li Szczepańska, wykonanie: Krystyna Man Li Szczepańska fortepian.
4) (HAPPY MOTHER'S DAY) (Najlepsza na świecie jest Mama ) Jest to popularna i znana piosenka śpiewana często przez Chińczyków i szczególnie przez dzieci dla wszystkich Mam. opracowanie Krystyna Man Li Szczepańska, wykonanie : Miranda Konstancja Szczepańska -śpiew,Melodia Awaz Lila Szczepańska ; wiolonczela i Krystyna Man Li Szczepańska fortepian.
5)You Qing ( Przyjaźń) ; utwór z Wewnętrznej Mongolii, kompozytor ; Tong Sang, opracowanie Krystyna Man Li Szczepańska, wykonanie Krystyna Man Li Szczepańska - skrzypce i Magdalena Szot – fortepian
6) - Mo Li Hua ( Jaśmin ) - opracowanie Krystyna Man Li Szczepańska, wykonanie Krystyna Man Li Szczepańska fortepian, Kornelia Śliż - skrzypce, Melodia Awaz Lila Szczepańska wiolonczela.
7) Xi Yang Xiao Gu ( Grając na instrumencie Xiao i Gu przy Zachodzie Słońca )- opracowanie Ying Hai Li , wykonanie Krystyna Man Li Szczepańska fortepian.

Wiersze dedykowane Man Li Szczepańskiej:

WIESŁAW ADAMIK:

W Juliański Nowy Rok
W środku prastarej puszczy
Fortepian ustawiono
Przy nim plejada gwiazd
Zagrano Chopina rozlega się śpiew
Do salonu weszły lekko
Małe "Dwa Księżyce":

Miranda i Awaz Lila córeczki pianistki
Man Li Szczepańskiej
Chluba Polski i Orientu gra nam dziś Chopina
Córa Chin jak kometa władna
za nią cały welon artystów
Orientu Muzyka łączy wielkie kraje
W "Siołobudzkiej" dziczy
Chopin dziś nas kocha w białowieskiej "Krainie Żubra"
Pierwsza taka chwila w Białowieży wilia

Wiersze dedykowane Man Li Szczepańskiej:

HENRYK LONGIN ROGOWSKI
Chopin w żubra krainie
Z serc pasjonatów melodia ta płynie…
Preludium Wysłuchamy koncertu twojego Chopinie.
Jest w tej muzyce całe me widzenie.
Szumu wiatru, szmeru drzew, dotyk twoich rąk.
A jestem myślami, tak daleko stąd.
Słucham koncertu i chciałem mu dorównać właśnie.
Swą wyobraźnią, bo można, gdy za chwilę zaśnie.
Wszystko dookoła, co otacza muzykę.
Te mazurki, preludia, które są dotykiem.
Wrażliwości, gdy jestem sam, na osobności.
Budzę zmysły i znów słyszę muzykę.
Jakby niewidzialną nutę dotykam, dotykiem.
A ona raz się oddala, by znów się przybliżyć, do mej wrażliwości, tak bardzo się zbliżyć.
Aby ją ogarnąć niewidzialnym szalem.
Drganiem twych tonów i dla słuchu balem.
Bo to właśnie dla słuchu, bal jest, nad bale.
A gdy tego nie zrozumiesz, nie zrozumiesz wcale.
Piękna, drgania, wibracji i życia.
Bycia koło ciebie, to znowu nie bycia.
By za chwilę znów przybliżyć się do ciebie, dodać ci nowych wrażeń i dodać ci siebie.
Poprzez tę muzykę czuję cię Chopinie.
Raz ulatujesz, to znów powraca widzenie.
Ciebie, mą wyobraźnią, gdy dla nas grasz.
Pewnie ten fortepian ze złota masz.
Albo nie fortepian - tylko serce złote.
Bo słuchać Twych utworów - mam zawsze ochotę.

Księżyc Li Man nad Pekinem i Krakowem
Pean z okazji koncertu z muzyką Man Li Szczepańskiej i poezją u Noworolskich w Krakowie 20 XII 2013 r.

Księżyc nad Pekinem
Li Man Szczepańskiej patron
Wsłuchuje się w jej dźwięki
Nawykłe na pianinie

Zaczarowanym
w Jamie Michalikowej
Pod palcami córy
Co talent po Chopinie
Posiadła i zachwyca

Już Noworolskich Sukiennic
Kawiarnia wita gości
Blisko pomnika Mickiewicza
Nad tym patronat zaczarowanej
Krakowskiej dorożki
i duch Henryka Sienkiewicza

Tu duch wiatr po Rynku
Krakowskim gna żywo
od Loch Camelot

i Piwnicy pod Baranami
I głos bardów
Uderza w poezji strofy
Adama Mickiewicza

To wieczór czarów i dziwów
Bo nawet dwa motyle
Usiadły krakowskim księżycu
Pod którym fiakier
z zaczarowanej Dorożki
świsnął lekko batem

Czy są dwa księżyce
Jeden nad Pekinem
A drugi swój rożek chowa
Za Wawelem?

Niech w ten grudniowy
wieczór czar ogarnie was
Man Li, Paderewski i Chopin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto