Facebook Google+ Twitter

Nie oddawajmy pochopnie zabytków w prywatne ręce

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-08 15:57

Miasto nie może oddawać nieodpowiedzialnie w dzierżawę obiektów, które pełnią lub mogły by pełnić turystyczną atrakcję miasta.

Ratusz Staromiejski / Fot. Andrzej SadowskiUrzędnicy nie mogą podpisywać umów na dzierżawę obiektów, które mogły by pełnić atrakcję turystyczną miasta. Zwłaszcza bez sprawdzenia możliwości finansowych inwestorów.
Miasto musi tak podpisywać umowy dzierżawy na tego rodzaju obiekty, aby mogło mieć wpływ na utrzymanie ich stanu, planowane inwestycje a nawet zarząd obiektów.

W przyszłości nie może powtórzyć się sytuacja, w jakiej znalazło się miasto w przypadku wydzierżawienia: Wieży Bismarcka, Plaży Mieleńskiej itp. Obiekty te mogły by pełnić rolę wspaniałych atrakcji turystycznych, a przez nieodpowiedzialne wydzierżawienie ich (wadliwe umowy) nieprzygotowanym do inwestycji osobom prywatnym od lat popadają w ruinę.

Z tarasu (wierzchołka) znajdującej się na zielonym wzgórzu Wieży Bismarcka, zaskakującej przez swój ogrom i zaniedbanie budowli, przypominającej raczej skałę z Frankenjury niż dzieło ludzkich rąk, rozciąga się widok na Szczecin i jezioro Dąbie niemający chyba sobie równego w Polsce... i na świecie. Ale od 2002 r wieża jest zamknięta i zamiast pełnić rolę jednej z najwspanialszych atrakcji Szczecina, popada w ruinę.

Tak, jak w Świnoujściu, jedną z największych atrakcji turystycznych (oprócz morza i plaży) dla turystów z południa Polski był przejazd promem na wyspę, tak w Szczecinie taką atrakcją był przejazd statkiem do znajdującej się na wyspie Plaży Mieleńskiej.

Podobnie jak w wypadku Wieży Bismarcka, nieszczęśliwie sformułowana i zawarta z nieodpowiedzialnym dzierżawcą umowa, wyłączyła ten atrakcyjny obiekt na wiele lat ze szczecińskich atrakcji turystycznych, oby nie na zawsze.

Autor: Andrzej Sadowski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie mmszczecin.pl

Autor tego tekstu bierze udział w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wiem jak jest w Szczecinie, ale znam inne miasta. Zabytek w rękach prywatnych, musi być rekonstruowany w 100% jako zabytek i nie ma możliwości zmiany koloru, choćby jednej cegły jak wygląd sprzed wieków. Nowy właściciel musi przejść specjalne kursy, na temat zabytków żeby przypadkiem przy zamku np. w Malborku, nie zainstalował windy, albo nie zrobił z części zamku zajazdu, hotelu, czy jakiejś agencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak wynika z tekstu, chodzi nie tylko o zabytki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.