Facebook Google+ Twitter

Nie pisz o własnej szkole?

Coś złego dzieje się w Twojej szkole? Coś Ci się w niej nie podoba? Chcesz o tym napisać? Jeśli tak to dobrze się nad tym zastanów co może się zdarzyć....

Kilka dni temu napisałem artykuł o przeciekach na próbnych maturach. Myślałem sobie napiszę, przecież nie można tego tak zostawić, byłem przecież świadkiem tego wydarzenia. Kamil Jakubczak z Wiadomości24.pl dzwonił do mojej szkoły w celu wyjaśnienia tej sprawy (efekty jego pracy zobaczycie tu).

Następnego dnia, mój polonista spóźnił się kilka minut na lekcję – nigdy mu się to nie zdarza. Po wejściu do klasy oznajmił, że w pokoju nauczycielskim rozgorzała dyskusja na temat mojego tekstu. „No i co z tego” – pomyślałem. Na przerwie nauczyciele zatrzymywali mnie i dopytywali się o szczegóły… Wchodząc do pracowni germanistycznej nauczycielka oznajmiła mi, że dyrektor czeka na mnie w sali nr 64. „Pewnie chce dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat” - pomyślałem…

Z ust dyrektora usłyszałem słowa, które mną wstrząsnęły. Dyrektor „prosił” o usunięcie tego tekstu z „internetu”, motywując swoją prośbę dobrem tegorocznych maturzystów
- Przecież oni tak bardzo liczą na te oceny, pomyślałeś o tym? - pytał. - Gdyby prokuratura zajęła się tą sprawą, musiałbyś przedstawić świadków, a obaj wiem, że maturzyści nawet gdyby korzystali z przecieków nie przyznaliby się do tego. - dodał.

Dyrektorowi nie spodobał się również dopisek redakcji, który informuje, że tekst znalazł się w dziale „wiadomości niepotwierdzone” z powodu braku kontaktu redakcji ze szkołą. - Przecież nikt nie usiłował się ze mną skontaktować – moje tłumaczenia, że w trakcie publikacji artykułu sekretariat był już dawno nieczynny, chyba wiele nie dały.

Początkowo chciałem usunąć tekst, lecz później stwierdziłem, że przeredaguję go w taki sposób, by dyrektor nie miał już pretekstu do kolejnej rozmowy. Wysłałem tekst i poprosiłem Mateusza Aleksandrowicza, by zerknął na niego. Już po kilku minutach został zwrócony przez Pawła Nowackiego. Od razu napisałem do niego, że jestem dopiero w pierwszej klasie i nie chcę robić sobie problemów w przyszłości. Naczelny przekonywał mnie do tego, abym tekst zostawił w pierwotnej formie.

W piątek obyło się bez rozmów z dyrektorem, jedynie wychowawczyni starała dopytać się o jakieś szczegóły. Poprosiłem ją, jak również obecną przy tym zdarzeniu klasę, o wpisanie w Google frazę „Dominik Parzych” i kliknięcie w odnośnik do mojego profilu. W chwili gdy piszę ten tekst otrzymałem już kilka wiadomości na GG od znajomych z klasy z komentarzami na temat owego materiału. No i zapewnienia redakcji o pomocy w razie jakiś nieprzyjemności ze strony dyrektora utwierdziły mnie w przekonaniu, że zawsze można na nich polegać.

Drogi autorze! Nie obawiaj się reakcji dyrekcji, czy ciała pedagogicznego. Nie mogą zabronić Ci wyrażania swoich poglądów, nie mogą cenzurować Twoich tekstów, każdy ma prawo do swobody wypowiedzi i wyrażania swoich opinii, oczywiście w taki sposób, by nikogo nie urazić oraz, by były to fakty, a nie zmyślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

ja w swoim zyciu tez iałem takie potyczki z nauczycielami. Wolność słowa wolnością słowa...ale powiesz za duzo to i tak znajda sposób by sie odgryźć i tak. Co możemy zrobić? NIE DAć SIE ZASTRASZYć WALCZYC I MóWIć GłOśNO A JAK TRZEBA TO I PISAć WIęCEJ !!!! MEDIA TO WY!. DOMINIK JESTEM Z TOBA

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.03.2008 15:40

Święta racja Pani Jadwigo! Coś na ten temat wiem, bo chodziłam do szkoły katolickiej :) Wolność słowa? Oczywiście że tak, jak najbardziej ale... (zawsze jest jakieś "ale") tylko w służbie dobrego imienia szkoły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka takich wychowawczych lekcji i mlodzi załapią co sie opłaci, czego nie ruszać nawet kijem, co jest poprawne politycznie, a za co mozna zebrać po uszach.
Ot, i wychowanie obywatelskie w pigułce ze szczegolnym uwzględnieniem wolności słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak na razie w piątek było spokojnie :) aby tak dalej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatecznie lepiej w pierwszej klasie niż na pięć miesięcy przed własną maturą, wiem coś o tym :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj, no w 1 klasie to ja bym nie ryzykowała :D:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak samo pisanie o swojej pracy może zaszkodzić, pracodawcy może się to nie spodobać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszą o własnej szkole w negatywnym świetle można sporo sobie nagrabić.. wiem coś o tym :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dyrektorowi nie spodobał się również dopisek redakcji, który informuje, że tekst znalazł się w dziale „wiadomości niepotwierdzone” z powodu braku kontaktu redakcji ze szkołą. „Przecież nikt nie usiłował się ze mną skontaktować” – moje tłumaczenia, że w trakcie publikacji artykułu sekretariat był już dawno nieczynny, chyba wiele nie dały."

Czy nie można było poczekać do dnia następnego? Oczywiście ktoś mógłby wówczas wcześniej przedstawić tego "newsa", ale czy to jest argument zdolny przekonać kogoś innego, niż pracowników Polskapresse?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.