Facebook Google+ Twitter

Nie płać abonamentu RTV, jeśli nie musisz

 • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
 • Data dodania: 2007-02-01 16:02

Komu przysługuje zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego? Osoby po 75. roku życia, inwalidzi, renciści i kombatanci mogą oglądać telewizję i słuchać radia za darmo. Muszą tylko spełniać wymagane warunki i złożyć na poczcie specjalne oświadczenie.

Na poczcie można się postarać o zwolnienie z opłaty abonamentowej. Fot. AKPA / Fot. O czym zdecydowali posłowie w listopadzie 2009 roku?


Abonament radiowo-telewizyjny, to opłata za możliwość słuchania radia lub oglądania telewizji. Sam fakt posiadania w domu odbiornika taką możliwość stwarza, niezależnie od tego, czy go używasz, czy nie, i co oglądasz. Jeśli masz telewizor, to znaczy, że możesz odbierać programy telewizji publicznej i za to musisz płacić, niezależnie od posiadanych anten satelitarnych, dekoderów i telewizji kablowej. Możesz jednak zostać z tej opłaty zwolnionym, jeśli jesteś osobą starszą lub niepełnosprawną. Warunek: nie mieszkasz z dwiema (lub więcej) osobami, które skończyły 26 lat i same nie spełniają warunków do uzyskania zwolnień.

Starsi i niepełnosprawni


Za oglądanie telewizji i słuchanie radia nie muszą płacić osoby:
* z I grupą inwalidzką lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (trzeba mieć orzeczenie ZUS-u lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności),
* co do których orzeczono o trwałej lub okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny (orzeczenie i zaświadczenie o pobieraniu zasiłku),
* które ukończyły 75 lat (dowód osobisty),
* które pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną (decyzja MOPS-u lub ZUS-u),
* całkowicie głuche lub z obustronnym upośledzeniem słuchu (legitymacja Polskiego Związku Głuchych, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające głuchotę),
* niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent (legitymacja Polskiego Związku Niewidomych, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie).

Jeśli jesteś na tej liście, musisz wypełnić i złożyć na poczcie oświadczenie – dostaniesz je na poczcie. Musisz w nim wpisać swoje imię i nazwisko, adres i numer dowodu osobistego. Zabierz ze sobą dokument, który potwierdzi twoje uprawnienie do zwolnienia. Jeśli nie możesz sam pójść na pocztę, poproś bliskiego lub sąsiada, żeby oświadczenie do wypełnienia przyniósł ci do domu. Możesz też załatwić to u listonosza.
PT


Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Zyjecie ponad stan
 • Zyjecie ponad stan
 • 05.01.2012 10:32

Abonament TAK-ale dlaczego Wy w trakcje emisji programu moim polaconym abonamentem pokazujecie reklamy,albo bardzo czesto powtarzacie do znudzenia filmy juz pokazywane -ZENADA...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zyjecie ponad stan
 • Zyjecie ponad stan
 • 05.01.2012 10:23

Tak to jest przeciez prawda-szlak czlowieka trafia gdy w trakcie ogladania Wy rzadzicie moim oplaconym ABONAMENTEM...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiu Marudalski
 • Jasiu Marudalski
 • 20.01.2011 12:32

przede wszystkim nośniki informacji to pas transmisyjny oszołomów z Wiejskiej, tudzież innych z podobnych przybytków głupoty. Żeby nam wynagrodzić te tortury intelektualne, powinniśmy co miesiąc dostawać na konto odszkodowanie. pozdrawiam telewizje komercyjną, która serwuje nam bez ustanku igrzyska typu tańce na lodzie i tym podobne, żenada i kompromitacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy pełnoletni obywatel powinie płacić abonament bezpośrednio na konto telewizji, jakieś 3zł miesięcznie, co daje ogromną sumę i jest to w interesie każdego Polaka żeby telewizja publicznie była telewizja rzetelną a nie korporacyjno polityczną. Do tego nie mogą pracować w telewizji ludzie partyjni i powiązani z rządem. Wydatki jak i wiele innych rzeczy powinny być jawne. Jest to pierwszy krok do tego żeby telewizja była choć trochę niezależna. Niestety to tylko marzenia ponieważ telewizja w demokracji działa podobnie jak w tyrani, jest po prostu narzędziem propagandy tylko że w demokracji musi korzystać z pewnych technik manipulacji informacją przeplatanymi reklamami i spotami. Kolorowo, bajecznie, rozrywkowo. Likwidacja abonamentu daje jeszcze gorsze skutki takie jak w USA gdzie wszystkie media nalezą do paru korporacji.

http://www.przeklej.pl/plik/chomsky-i-media-lektor-rar-0006re13968d

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 02.02.2007 22:45

Ja też pozbyłem się telewizora. Mam dużo więcej czasu i czuję się o wiele wspanialej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katarzyna Zimna linkuje się do fajerwerków. Extra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leżenie w sanatorium daje zaskakujące wyniki. Kiedy pękniesz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś miałem okazję leżakować w sanatorium całe trzy tygodnie. Wypożyczyłem telewizor, żeby się nie zanudzić, ale jak na złość program przez trzy tygodnie był tak nudny (odbierała tam tylko publiczną TV), że obiecałem sobie po powrocie zrezygnować z płacenia za te nudy. Wywaliłem stary telewizor i nie oglądam TV wcale. I już!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to jakieś nowe zasady, czy tez przypomnienie?! Zasady takie, jak te przedstawione tutaj, obowiązują również we Francji. Nowością jest jednak fakt, ze telewizje można oglądać nie posiadając telewizora ( przez internet) nie wspominając już o radiu, co jest powodem do żywej debaty narodowej "płacić ,czy nie płacić za abonament RTV , gdy nie mamy telewizora, ale mamy internet ???"
Telewizor taki jak na tym zdjęciu to już zabytek , choć niewątpliwie jest bardzo ładny (mnie się podoba ta zielona obudowa)... dziś wszyscy zakupują super płaskie ekrany LCD, choć nie wiem czy osoby po 75 roku życia, rzeczywiście należą do tej grupy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.02.2007 16:51

Ważne jest to, ze teraz czyta to 75. latka napewno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.