Facebook Google+ Twitter

Nie płać rachunków za złodzieja!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-02-25 11:19

Choć dostawcy kontrolują zużycie energii u wszystkich klientów, problem kradzieży prądu jest nadal bardzo powszechny. Szkody z tego tytułu dotykają nie tylko konkretny zakład energetyczny, ale przede wszystkim nas.

Jeśli nasz rachunek za energię elektryczną nagle stał się wysoki i nie jest to spowodowane kolejnymi podwyżkami to zastanówmy się czy nie padliśmy ofiarą nielegalnego poboru prądu. Kradzież prądu to jego pobieranie bez podpisania umowy z dostarczycielem, odpowiedniego licznika, a także, gdy pomiar zużycia zostaje sfałszowany. Złodzieje stosują do tego na przykład magnesy neodymowe. Do niepokojących sygnałów zaliczymy wszelkie uszkodzenia licznika: wgniecenia obudowy, rozbitą szybkę, uszkodzenie uszczelki oraz inne ingerencje w mechanizmie, a także uszkodzenie plomb układu pomiarowo – rozliczeniowego.

Wszelkie wątpliwości należy bezzwłocznie zgłosić. Każda z firm energetycznych posiada specjalne infolinię oraz gwarantuje anonimowość oraz podjęcie odpowiednich działań.

Nielegalny pobór energii elektrycznej to przestępstwo ścigane z urzędu. Zgodnie z art.278 KK kradzież energii elektrycznej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a dodatkowo jest niebezpieczeństwem zagrażającym zdrowiu i życiu, ponieważ często wiąże się to z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a co za tym idzie zwarciami, pożarami i porażeniami prądem. Nieuczciwego odbiorcę czeka opłata za nielegalny pobór w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych oraz koszty w wypadku uszkodzenia instalacji. Póki co nielegalny pobór jest zmorą energetyków, a wielu ludzi nie traktuje go w kategoriach przestępstwa. Kradzież jest jednak kradzieżą, dlatego bądźmy uważni i nie płaćmy za złodzieja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.