Facebook Google+ Twitter

Nie płacisz alimentów? Gmina może zabrać prawo jazdy

Trybunał Konstytucyjny wczoraj uznał, że takie działania gminy nie łamie konstytucji. W 2009 r. w Trybunał orzekł niezgodność tych przepisów z konstytucją i uznał, że takie środki są nieadekwatne i nieskuteczne.

 / Fot. Autor: Joanna Karnat (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], undefineOd wczorajszej decyzji sędziów zależała przyszłość ustawy o pomocy uprawnionym do alimentów. Wyrok utrzymał przepis o zatrzymaniu prawa jazdy. Te gmina może zabrać, gdy osoba płacąca alimenty unika ich płacenia i nie współpracuje z władzami gminy np. nie przyjmuje ofert pracy z urzędu pracy.

Zdaniem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, przepisy są niezgodne z decyzją Trybunału, który uznał sam pomysł zabierania prawa jazdy za środek niezwiązany ze ściąganiem alimentów. W opinii sędziów, nie ma przyczyn sądzić, że jest to środek niezbędny do skutecznego egzekwowania alimentów.

Dane dotyczące ściągalności zwrotu alimentów wypłaconych z Funduszu Alimentacyjnego wykazują bardzo niską skuteczność urzędów. W chwili obecnej wskaźnik wynosi 20 proc., podczas gdy jeszcze kilka lat temu, przed wprowadzeniu przepisów dających gminie dodatkowe instrumenty nacisku na dłużników, było to 12-13 proc.

Oprócz zabrania prawa jazdy gmina dysponuje innymi środkami presji jak: obowiązkowy wywiad dotyczący stanu majątkowego dłużnika i możliwości zarobkowania, obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Pracy, konieczność udzielenia zeznania majątkowego. Pomimo tych możliwości działania, raport NIK z 2012 r. dowodzi, że gminy nieudolnie i rzadko z nich korzystają. Niecałe 2 % dłużników zostało zmuszone dodatkowymi środkami do jakichś działań.

Co więcej, prokurator generalny przedstawił statystki, zgodnie z którymi, liczba skazanych za uchylanie się od alimentów w przeciągu ostatnich kilku lat prawie się nie zmieniła i utrzymuje się na poziomie(12-18 tys.). W opinii prokuratora, nowe przepisy nie zmienią niczego w tej sprawie.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.