Facebook Google+ Twitter

Nie pojmuję tego świata

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-02 17:12

Szybka praca, szybkie zakupy w blaszanych supermarketach, szybki wypoczynek. Być pięknym i wiecznie młodym, nie przejmując się niczym dookoła - tak mniej więcej można scharakteryzować dzisiejsze życie w postkomunistycznej Polsce.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leuchtendes_Mc-Donalds-Schild_Sulzbach.JPG / Fot. Wikimedia CommonsChoć komuna odeszła z naszego kraju zaledwie 20 lat temu, dziś poza pokoleniami naszych rodziców (oraz tymi starszymi) nikt z nas o niej już nie pamięta. I to nie dlatego, że nie zostaliśmy w niej wychowani. Nadszedł upojny kapitalizm, świat materii i awansu. Świat, w którym wszystkie nasze marzenia i potrzeby możemy załatwić z pomocą niewielkiego papierka wyjmowanego z portfela, choć i on powoli jest wypierany przez plastikową kartę.

Wszechobecna globalizacja (czy jak kto woli amerykanizacja) skutecznie zmienia nasze życie we francuskie "teżewe", które nie dość, że nie posiada stacji końcowej, to jeszcze każdy z nas siedzi w osobnym, jednoosobowym przedziale. Gdzie się podziały te najbardziej barwne i pozytywne cechy naszego narodu? Ta gościnność, ta towarzyskość, ten "luz i spokój" ? Czy faktycznie wydaliliśmy je wraz z resztkami "mcdonaldowskich" hamburgerów, hollywoodzkich filmów i programów z MTV? Czy może zgubiliśmy je gdzieś w pomieszczeniach korporacyjnych firm, lub między półkami supermarketów? Bo chyba nie zapomnieliśmy o nich słuchając kolejnego hitu Lady Gagi, lub oglądając któryś z odcinków "króliczków Playboya"? Czy to naprawdę tak fajnie spędzić niedzielę biegając po sklepach w największej galerii w mieście, zabrać rodzinę na obiad do Burger Kinga, a na koniec obejrzeć kolejny "hit" amerykańskiego kina w multikompleksie kinowym?

Albo sport… Dziś sport chyba już doszczętnie wyzbył się swojej głównej idei: niesienia rozrywki, odpoczynku i zdrowia. Coraz popularniejsze sklepy z suplementami dla "sportowców" skutecznie odbierają naszemu organizmowi frajdę z ruchu. Bo przecież po co męczyć się na rowerze, czy też pograć w siatkę ze znajomymi? Czyż nie szybciej i łatwiej kupić karnet do fitness klubu, a do tego kilka kolorowych tabletek? Dwa tygodnie i tłuszcz znika! Kondycja? Dobre samopoczucie? Zabawa? Przede wszystkim wygląd!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.10.2009 18:31

Może faktycznie troszkę się nie zrozumieliśmy, ale grunt to sobie wszystko wyjasnić:) Jednak o ile (tu się zgadzam) uruchomienie środków niszczących w dzisiejszym świecie jest faktycznie łatwością, to jednak rewolucja raczej nie pasuje do naszych, konsumpcyjnych czasów. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu!
Zaznaczam, że z treścią Pańskiego artykułu w pełni się zgadzam i pod wszystkim podpisuję, poza fragmentem ujętym przeze mnie w cudzysłów. W innym przypadku oceniłbym Pana niżej.
Pierwsze zdanie nie jest zaprzeczeniem Pańskiego postrzegania świata. Powiem: z kim bym nie rozmawiał na te i podobne tematy - wszyscy wskazują na opanowanie świata przez mamonę. Bo to ona jest tym "motorkiem" u ludzkiej "rufy", (Rufa to tylna część statku wodnego, np: łodzi, do której przyczepia się motorek.) który wywołuje przyspieszenie o którym Pan wspomina. Zaś, przykład zniszczenia wież World Trade Center, z rewolucją, rzeczywiście nie ma nic wspólnego, ale pokazuje łatwość uruchomienia środków niszczących w dowolnych celach, rewolucyjnych - też. I to zapisałem w ostatnim zdaniu. Pan, zdaję się zrozumiał mnie,trochę, niezgodnie z moimi intencjami? Myślę, że wszystko się wyjaśniło.
Jeszcze - niech Pan spojrzy do materiałów Marka Różyckiego, tam o mamonie są wzmianki dość często.W moich, też o niej wspominam. Pozdrawiam Serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.10.2009 16:43

Z całym szacunkiem Panie Tadeuszu ale niech mi Pan wyjaśni co zamachy z 11 września mają wspólnego z rewolucją i romantyzmem? Pozwolę sobie równie ż nie zgodzić sięz pierwszym zdaniem Pańskiej wypowiedzi. Obawiam się, że cały problem, który opisałem, polega właśnie na tym, że ludzie (oczywiście pewna ich część, trudno stwierdzić czy większa, czy mniejsza) tego nie widzą i co za tym idzie, nie wiedzą. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie to wszystko widzą i wiedzą - tylko, jak to zmienić? Jak uczłowieczyć Człowieka? Powtórzę się, bo już to kiedyś pisałem, wpadliśmu z deszczu pod rynnę. Rysujące się ogromne dysproporcje w poziomie życia i w podległości prawu - dobrego nie wróżą. "Nie ma już miejsca na rewolucję i romantyzm, dwa ognie, które wzajemnie się paliły, dziś nie obchodzą już nikogo, bo przecież nie ma na to czasu." - Z tym się nie zgodzę. Dawniej wybuch rewolucji wymagał dużo czasu i dużo zachodu. Dzisiaj żeby "podpalić Swiat" niewiele trzeba. Zobacz:http://images.google.pl/images?hl=pl&source=hp&q=world+trade+center&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=sQjGSpOwIoTwmwO8-Pk2&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł dobrze napisany, oceniam na piątkę. Takie jest niestety życie ale z drugiej strony nie chciałbym wrócić do dawnych czasów gdzie sklepowe półki świciły pustkami, gdzie za wszystko trzeba było dawać łapówkę czy jak kto woli "załatwiać", gdzie wszyscy prawie jak jeden chodzili tak samo ubrani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

artykuł dobry, ale bez przesady - większość ludzi nigdy nie miała swojej woli, nie tylko dziś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, gdybym ja go pisał nie zmieniłbym prawie nic. Niestety to wszystko prawda, a najbardziej boli to, że nie mamy już jako naród "własnego stylu", wszystko zza oceanu. Cóż bo "tamto" się najbardziej podoba i jest "crazy".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.10.2009 08:04

Dziś wybrałam ten artykuł na rozpoczęcie dnia, dziękuję Autorowi za "niebylejakość" a Dobry Materiał:)
i "niebojętność":) bo Nieobojętność Wartością Jest!

...i Dobrego! Nieobojętnego! Dnia dla Autora:) i Wszystkich którzy ten artykuł do czytania dziś wybiorą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.