Facebook Google+ Twitter

Nie poniżajmy języka ojczystego

Rodacy w mowie i piśmie używają angielskich słówek, bezwiednie kiereszując język ojczysty.

Trzy tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany przez Państwowe Wydwanictwo Naukowe w Warszawie / Fot. Fot. Rajmund CzokCodziennie w mediach stykamy się z angielskimi słówkami, zachwaszczającymi naszą polską mowę. Przy nich nawet łacina i greka pozostają daleko w tyle. To dziwne, że żaden z naszych profesorów dotąd nie był w stanie przyhamować ambiwalentnego fenomenu językowego, jaki okrasza naszą ojczystą mowę, kiereszując ją bezpardonowo. Przecież każdy obcy wyraz ma również polskiego odpowiednika, trzeba tylko chcieć i nie udawać, kim się nie jest.

Czasem zdarza się, iż obcy wyraz staje się nieprzetłumaczalny, wtedy należy posłużyć się wyrazem bliskoznacznym innemu wyrazowi. Nie tak dawno pewien przedsiębiorca, wielki businessman, w każdym niemal zdaniu używał cudzoziemskich utartych zwrotów drive (gonić, gnać, popędzać), lunch zamiast obiad. Na zakończenie zaprosił wszystkich na kolejny meeting, zamiast na spotkanie albo zebranie.

Przypomnę, że przed czterdziestoma laty też nie było u nas inaczej. Na warszawskim lotnisku (obecnie: Air Port Warsaw) głośniki informowały, że po Ticket należy się zgłosić do Office-Counter. Wtedy zrozumiałem, że bez znajomości języka angielskiego jest się jedynie
półinteligentem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Spostrzeżenie w zajawce bardzo prawdziwe i coraz częściej gubi się prawda:

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."
/Mikołaj Rej/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2011 19:56

Zgadzam się z treścią zawartą w artykule, jest to niezwykle cenna uwaga. Niestety, pozostaje nadal bez echa. Co gorsza, duże grono pedagogów jakby tego zjawiska nie zauważało i samo zgodnie z dewizą " skoro wpadasz między wrony kracz jak i one" postępuje, jak postępuje... Mieszkamy i żyjemy w Polsce, więc używajmy naszej mowy ojczystej. Za artykuł skromne 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezu ! Panie Koźmiński idźżesz Pan na drzewo, bo każdy Pański komentarz to jak
stado żab lecących z Pańskich ust. Z taką życiową frustracją zarobiłbyć Pan miliony, jako przedsiębiorca pogrzebowy i jeszcze nie musiałbyś Pan nic mówić ( dla szczęścia ludzkości zresztą). Panie, co za diabeł w Panu siedzi. Każ se Pan wyciąć woreczek żółciowy, może ci przejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.